Şimdi sizlere ilginç bir anımı anlatarak köklü firmaların markalarına ne gözle baktığı, pazarlamadan ne anladığı konusunda düşüncelerimi paylaşacağım.

Geçtiğimiz aylarda katıldığımız bir zirvede biz de Nöromedya olarak yer almıştık. Zirve tamamlandığında herkes ayrılırken biz de standımızı toplamaya başladığımızda hemen yan tarafta bulunan bir başka standın görevlisi bayan koskoca paketlerde kağıt mendilleri elimize tutuşturarak “alın alın biz de topluyoruz standı zaten, alın hepsinden” demiş ve 10’lu kağıt mendilleri çantalarımıza tıkıştırmıştı. O gün dikkat etmedim, mendilleri bir çekmeceye attım, arada bir elim gidiyor, kullanıyorum, fakat geçtiğimiz günlerde dikkatimi çeken bir şey oldu. Kağıt mendillerin hepsi defoluydu. Hepsinin açmak için tuttuğumuz küçük yapışkanlı kısmı yanlış kesildiği için yamuktu ya da birçoğunda yapışkanlı bant bulunmuyordu! Bu firma koskoca zirveye, dev firmaların tanıtım yaptığı bu etkinliğe defolu ürünleriyle stand açmıştı.

Bir Firma Neden Tanıtım Standı Açar?

Hemen aklıma bu soru geliyor. Tanıtım yapmak ister, zirveye olan desteğini göstermek ister, bakın biz de buradayız demek ister, ürünlerinin ne kadar kaliteli olduğunu oradaki diğer firma sahiplerine de göstermek ve olası iş ortaklıklarını tetiklemek ister ya da sadece formaliteden, davet edildiği için açar.

Düşünüyorum, her ne sebeple olursa olsun, ortada bir potansiyel alıcı varken ürünlerinizi en iyi şekilde sergilemek istemez misiniz?

Bahsi geçen firmanın web sitesine, sosyal medya hesaplarına ve genel olarak tanıtımlarına göz attım. Google aramalarında “Bu web sitesinin içeriği Robot.txt dosyasıyla engellenmiştir” şeklinde açıklaması görünen bir web sitesi çıkıyor karşımıza. Aynı zamanda sosyal medyadada da sadece özel günlerde kutlama mesajı gönderen birer sayfaları var.

Defolu Ürünle Tanıtım Standı Açan Kağıt Firması

İzlenim sonuçları

Bu markanın bir mendil üzerindeki kesim yerlerinin yanlış olmasından yola çıkarak 5 dakikada yaptığımız bu yolculukta markanın bize verdiği izlenimi değerlendirdiğimizde;

  • Bu markanın pazarlamaya bakış açısı TV reklamları ve belki biraz gazete ile sınırlı diyebiliriz.
  • Bu markanın dijitale ayak uyduramadığını, muhtemelen bu alana herhangi bir bütçe ayırmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
  • Bu markanın dostlar alışverişte görsün düşüncesiyle tanıtım standları açtığını ve bu standlarda herhangi bir denetime önem vermediğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir