Birkaç gün önce “Bir cv var biraz düzenleyebilir misin?” dediklerinde karşılaşacağım manzarayı hiç düşünmemiştim. 4 yıl Fransızca, 2 yıl İngilizce eğitim almış, bir meslek yüksekokulunun ardından özel bir üniversitede okuyan bir kızımızın cv’sini gösterip “Şu fotoğrafı köşesine koyar mısın? Ben word bilmiyorum.” dedi babası. Önümde bir Mac. Ekranda Word olduğunu söyledikleri bir program, ve daha kötüsü programda açılmış karışık bir yazı… İsim adres gibi bilgilerin ardından şu okulda okudum, şu stajı yaptım ve ilgi alanlarım resim, müzik, kitap okuma, sinema vs.

“Ama, bu, şimdi, nasıl söylesem, pek standartlarda değil” dediğim dosyayı Mac. değiştirmeyince ağ üzerinden kendi masama gönderip Word 2002 de “en azından fontlarını düzelterek” kaydettim ve geri verdim.

Sonra düşündüm. Ben işveren olsam bu cv önüme geldiğinde ne düşünürüm, ne yaparım? Sanırım hiç okuduğu okula, Almanya’da kursa gitmesine, hatta üç yıllık B sınıfı ehliyetine (!) bile bakmadan ters çevirip geri gönderirim. Ya da kırmızı bir çizgi. Belki bu kademeye geldiğim zaman daha yaratıcı şeyler de bulabilirim.

Ya işveren değil de işe başvuran olsam? O zaman da bu cv ile asla o işyerinin kapısını çalmam, gider Kordon’dan denize atlarım. Elbette cv’nin içeriği önemlidir ama içerik ne kadar iyi olursa olsun önce dış görünüşü cezbetmelidir okuyucuyu. Bazen binlerce başvurunun arasından seçilmesinin, bir adım öne çıkmasının sebebi düzeni, görünüşü olur cv’nin.

Bu konu çok merak edilir. Cv yazma standardı nedir diye fellik fellik dolaşır insanlar. Ben de dolaştım zamanında. Daha sonra bir insan kaynakları firmasının tavsiyesine uygun olarak hazırladım cv’mi ve şimdi onu kullanıyorum. (Paylaşmak isterdim ama kafe ortamının teknik yetersizliklerinden dolayı bu mümkün değil maalesef, ileride belki).

Bu olaydan sonra arşivimden konuyla ilgili linklerin bir listesini çıkardım. Faydalı olur düşüncesiyle paylaşmak istiyorum.

Dahiler için mükemmel özgeçmiş hazırlama kılavuzu
Adım adım özgeçmiş (cv) hazırlama yöntemleri
EuroPass Evrensel CV Standart Formatı
Dünyanın İlk Google Earth CVsi
Farklı Bir Cv Yaklaşımı = Flash Cv
Farklı olan kazanır!
Özgeçmişiniz sınavı geçti… Peki ya imajınız!
cv özgeçmiş hazırlama.
CV ( Özgeçmiş ) Hazırlama Yöntemleri, Özgeçmiş ( CV ) Çeşitleri
cv ornekleri
Etkileyici bir özgeçmiş nasıl hazırlanır?
Özgeçmiş formatları ve size uygun olanları
İşe giriş görüşmesi…
Cv’nizi pazarlamanın 8 yolu

Not: Zaman zaman burada yer alan linkleri güncelliyorum. Tekrar tekrar kontrol etmenizde yarar var. Aynı zamanda siz de tavsiyelerinizi belirtebilirsiniz.

  1. cido$ diyor ki:

    bu linkler bana çok yardımcı oldu, tam da staj başvuruları dönemi açılmışken ben de ortalarda dolanıyordum kara kara ne yapmak lazım diye. çünkü daha önce hiç CV hazırlamamıştım. tekrar teşekkürler 🙂

  2. Pingback: Kapak sayfası nedir? Nasıl hazırlanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir