Dün Twitter’da bir cümle gördüm. İki çift laf etmeden duramadım. Söyleyip gideceğim.

Tam olarak şöyle diyordu: “Yeni bir terim doğuyor; crowdsourcing!”

Doğru mu gördüm diye kontrol ettim, evet aynen bu şekilde yazıyordu. Şimdi diyeceksiniz ki ne var bunda? Şu var. Bu terimi en basit aramayla, Google a yazsanız çıkan Vikipedia sayfasında ilk olarak 2005 yılında kullanılmaya başlayan bir terim olduğunu görürsünüz. İnternet çağının gelişimiyle adına Crowdsourcing denilen fakat çok eski tarihlerde de birçok örneği görülen, sadece adı konulmayan örnekleri olduğunu da aynı Vikipedi sayfasında görmek mümkün.

Crowdsourcing nedir görmek için tıklayın

crowdsourcing
Yine çok basit bir örnekle, şu an deliler gibi kullandığımız Facebook, farklı dil özelliklerinin sisteme entegrasyonu için Crowdsourcing kullandı. Ve birçok başka örneğin yer aldığı bir başka Vikipedi sayfası da şurada.

Crowdsourcing örnekleri görmek için tıklayın.

Bütün bu noktaları değerlendirdiğimizde, yukarıdaki iletide gördüğümüz gibi, bazı iş dünyası temsilcileri uzun yıllardır kullanılan birtakım uygulamaları/terimleri yeni keşfediyor. Bu da aslında ülkemiz iş dünyasının neden hep bir adım geriden geldiğini çok açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Ek olarak: Bu konunun konuşulduğu etkinliğe katılmadığım için etkinlik içerisinde bu konuyu anlatan konuşmacıların Crowdsourcing hakkında neler söylediklerini bilmiyorum. Umarım onlar da aynı şekilde “yeni bir terim” dememişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir