Doğru bilinen yanlışlar vardır ve bu yanlışlar üstüne basa basa söylendiği halde yanlış olarak kalmaya devam ederler. Uğur Hoca birçok kez “CRM müşterinin doğum gününde ona sms göndermek değildir” dedi, müşteri ilişkileri yönetiminin sadece aradığınızda size isminizle hitap eden bir temsilciden ibaret olmadığı yazıldı, çizildi, konuşuldu. Semantik web sadece alışveriş yaparken ürün sayfasının altında bak bunlar da benzer kitaptır diye liste çıkarmak olmadığını da biliyoruz. Peki nerede ve neden hala yanlış yapıyoruz?

Satırlarca yazı yazacak değilim. Bir görsel yeterli sanırım. Türkiyenin en eski ve köklü kitap satış sitelerinden birisinden gelen bir mailin ekran görüntüsü.

“Ne var ki bu mailde” demeden ben açıklamaya başlayayım. Öncelikle böyle bir mail göndermek için mükemmel bir sistem olması gerekmiyor. Zira basit bir SQL sorgusuyla 3 ay üst üste alışveriş yapmış kişiler listelenebilir, ben programcı değilim ama mantığını anlayabiliyorum. Bu kişiler mark edilir ve bir sonraki alışverişlerinde %15 indirim verilebilir.   Fakat siz bunun bu kadar kolay olduğunu bildiğiniz halde yine de dikkatli davranıp bir de manuel random kontrol yapmanızda fayda vardır.

Şöyle ki, bahsi geçen siteden yıllar süren aboneliğim sırasında sadece bir kez, 20.07.2010 tarihinde Knut Hamsun’un Açlık isimli kitabını almıştım. Bu siparişimin sebebi de kitabı hediye olarak İzmir dışında bir adrese göndermek istememdi. Siparişi verdim, hediye paketi olarak belirttiğim adrese gönderilmesini istedim. Birkaç gün sonra kitap teslim edildi. Daha sonrasında siteye login bile olmadım denebilir.

Aldığım bu mailde söylendiğine göre son 3 ay üst üste alışveriş yaptığım için %15 indirim kazanmışım. Alışverişlerime bakıyorum, böyle bir şey yok. Neyse diyorum yanlışlık olmuştur. Bir süre sonra aynı mesajı tekrar alıyorum. Bu sefer düşüncelerim değişiyor. Bahsi geçen firma bilinçli ya da bilinçsiz bu mesajları gönderiyor olabilir, önemli değil. Önemli olan, gerçekten altyapısını ya da kullandığı sistemleri optimum duruma getirmeden böyle bir çalışmaya kalkmış olmaları. Hatadır, yapılır ama hatalar düzeltilebilir.  Eğer bilinçli olarak yapılıyorsa bu çalışma o zaman daha da kötü. Zira yanlış verilerle yönlendirme yapılıyor.

Umarım yazılım kaynaklı bir hatadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir