14 yaşındaydı.

İzmir’de yaşıyordu,

1 ay önce zorla evlendirildi.

Siirt’e gelin gitti.

Dün banyoya astığı iple intihar etti.!

Adı Zeynep..

 cocuktan gelin olmaz

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bu haberi hatırlarsınız belki. Çocuk yaşta evlendirilen ve intihar eden bir kızın hikayesini anlatıyordu. Okuyunca insanın içini yiyen bir haber. Eğitim seviyesinin bu kadar yükseldiği, neredeyse her mahalleye bir üniversite açıldığı (!) bir dönemde hala böyle haberler görüyor olmak çok üzücü. Ben de sizlere bu haberde geçen acı olayın başka Zeynep’ler tarafından yaşanmaması için yola çıkan bir projeden bahsetmek istedim. Bu isteği geri çevirmeyip hızlı bir şekilde geri dönüş yapan Merve Kuzu Tetik‘e teşekkür ediyorum ama biliyorum ki o bu teşekkürü ancak tüm proje ekibi için kabul edecek.

İsterseniz soru cevap şeklinde tanıyalım kendilerini.  Biraz projenizden bahseder misiniz? Hiç duymamış olanlar için detaylarını bilmek iyi olacaktır.

Çocuktan Gelin Olmaz projesi, çocuk gelinler –erken evlilikler- konusunda farkındalık yaratmak için oluşturulmuş bir proje. Şu anda sosyal medya üzerinden, özellikle Facebook üzerinden yürütmekteyiz. Aynı zamanda #ksscocuktangelinolmaz hashtag’iyle Twitter’da da sesimizi duyurmaya çalışmaktayız. Mart ayında başladık projemize. Öncelikle çocuk gelinler konusuyla ilgili araştırmalar yaptık. Elimizdeki tüm veriler doğrultusunda Mayıs ayında kendi tasarladığımız t-shirtlerimizle bir kısa film çektik, bu konuya daha fazla dikkat çekmek istedik. Bu kısa filmde birtakım istatistikler de verdik, kendi fikirlerimizi de tüm ekip olarak dile getirdik.

Projemizin sadece sosyal medyayla sınır olmasını istemiyoruz. Bu nedenle hem hocamız Doç.Dr. Ebru Özgen’in hem de bizlerin yazacağı yazılarla projemizi kitap haline getirmeyi düşünmekteyiz.

Neden sosyal sorumluluk üzerine bir proje hazırladınız? Sosyal sorumluluk konusunda bireylere mi yoksa kurumlara mı daha çok öncelik veriyorsunuz? Sizi en çok hangisi destekliyor?

Bu proje bizim Sosyal Sorumluluk ve Proje Yönetimi dersi kapsamında hazırladığımız bir proje. Sosyal sorumluluk projelerinin daha yaşanılabilir bir toplum için önem arz ettiğini düşünüyoruz. Bu nedenle fikrimizin klasik bir ders projesi olarak kalmasını istemedik, hayata geçirdik. Sosyal sorumluluk konusunda, en azından kendi projemiz için, bireylere öncelik vermekteyiz ki zaten bu konudaki duyarlı insanlardan güzel tepkiler, destekler alıyoruz.

Firmaların ya da bireyleri bu projeye  bakışı nasıl? Size ulaşıp daha büyük bir organizasyon ile bu projeyi daha geniş kitlelere yaymak isteyen markalar oluyor mu?

Çocuk gelinler konusu, erken yaşta evlendirilmek zorunda kalmış ya da kalmamış tüm insanların içini acıtan, herkesin çok iyi bildiği ama dile getiremediği bir konu. Bu nedenle çalışmalarımızın amacına ulaşmasını isteyen, destekleyen, daha fazla insanın bu konuyu farketmesini isteyen, bu konuda somut bir şekilde önlemler alınmasını isteyen pek çok insan var. Henüz bizimle irtibata geçen bir marka yok ancak gazete ve dergilerden projemizi desteklemek, duyurmak için teklifler alıyoruz. Bununla birlikte çocuk gelinlerin sayıca fazla olduğu yerlerde görev yapan kişilerden de ortak proje teklifleri geliyor. Bu doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor, mutlu oluyoruz.

Nereden çıktı bu fikir? Yani nasıl şekillendi? Arkasında bir hikaye var mı?

Sosyal sorumluluk projesi yapmaya karar verdiğimizde, tüm ekip olarak Türkiye’deki tüm sorunları inceledik, kapsamlı araştırmalar yaptık. Bizi en derinden etkileyen, en tabu olarak görülen, görmezden gelinen konunun “çocuk gelinler” olduğuna karar verdik ve bu şekilde çalışmalarımıza başladık. Bugün özellikle her üç evlilikten biri “çocuk evliliği” ve şu an Türkiye genelinde, resmi rakamlara göre 181.036 çocuk gelin var. Türkiye’de bugüne kadar 5,5 milyon kadın çocuk yaşta evlendirilmiş. 2011 yılında 20 bin aile 16 yaşından küçük kızlarını evlendirmek için mahkemeye başvurmuş. Bunlar çok ciddi bir rakamlar.

Projeyle neler amaçlıyorsunuz?

Bu projenin birincil amacı sesimizi duyurmaya çalıştığımız platformlarda dikkatleri çekerek konuyla ilgili farkındalık yaratmak. İkincil amacımız için çocuk gelinler konusunda bilgilendirme sağlamak. Biz, kız çocuklarının ailelerine muhtaç oldukları yaşta yuva kurmalarını doğru bulmuyoruz ki zaten 18 yaş altı evlilik insan hakları ihlalidir. Bir kişide dahi farkındalık yaratsak, tek bir kişinin dikkatini çeksek, fikrini değiştirsek yeter.

cocuktan gelin olmaz ekibi

Nasıl bir ekibiniz var ve ekibi oluştururken nelere dikkat ettiniz, hangi kriterlere göre sectiniz? İleride ekibe yeni katılımlar da olacak mı? Katılmak isteyenler ne gibi bir süreçten geçmeli?

Çocuktan Gelin Olmaz projesi Doç.Dr. Ebru Özgen’in liderliğinde yürüttüğümüz bir proje. Ekibimiz Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler Tezli Yüksek Lisans sınıfı öğrencilerinden oluşmaktadır. Bizzat görev dağılımı yaparak çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Proje ekibimizi isim isim tanıtmak isterim; Doç. Dr. Ebru Özgen, Sercan ildem, Ahmet Fethi Gün, Sedat Çakır, Ali Kemal Tanış, Merve Tetik, Elif Kübra Kırıcı, Gülsüm Kocaerkek, Sevil Yousefi, Najmi, Burcu Aygündüz, Görkem Doğan, Olcay Kaplan, Ayfer İslam, Merve Çerçi, İpek Akyıldız, Zahide Türk, Pınar Karahan, Merve Tekçam, Serap Birtane, Emine Nur Eren, Katarina Fugova.

Henüz konuşmadık ekibimize yeni bir katılımcı almayı, ancak ilerleyen zamanlarda olabilir tabii.

Destekçilerimiz ya da  sponsorlarımız adı altında yardımlar alıyor musunuz?

Hayır bir sponsor ya da destekçimiz yok. Fakat Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ile görüşmeyi ve ortak bir çalışma yapmayı düşünmekteyiz.

Sosyal Medya: facebook.com/ksscocuktangelinolmaz

Twitter hashtag #ksscocuktangelinolmaz

Çocuktan Gelin Olmaz Projesi Hakkında Röportaj #ksscocuktangelinolmaz” te bir düşünce

  1. Pingback: Çocuktan Gelin Olmaz #çocuğumdahaben

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir