Geçen yıl sizlere başka bir  Çocuktan Gelin Olmaz projesinden bahsetmiş, bu projeyi yürüten ekiple gerçekleştirdiğimiz röportajı aktarmıştım. Bu yıl Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler Tezli Yüksek Lisans Programı öğrencileri tarafından koordine edilen bir başka projeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Ülkemizde eğitim seviyesi her geçen gün yükselirken hali hazırda çocuk yaşta evlendirilen, evlendirilmek için okuldan alınan birçok çocuk olduğunu araştırmalar gösteriyor. Buna istinaden, Marmara Üniversitesi öğrencileri bilinçli bir toplum yetiştirmek ve çocuk gelin sayısını her geçen gün daha da azaltmak için var gücüyle çalışıyor.  Gelin, projenin detaylarını kendilerinden dinleyelim.

Daha çok kişiyi bu konuda farkındalık sahibi yapmak için siz de bu yazıyı sosyal ağlarda paylaşın.

[social_buttons style=”big” media=”facebook, twitter, googleplus, linkedin, pinterest”]

cocukgelinler

 

Marmara Üniversite Öğrencilerinden

 “Çocuktan Gelin Olmaz” Çağrısı

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler Yüksek Lisans Programı öğrencileri, her geçen gün sayısı artan çocuk gelinler konusunu gündeme taşımak amacıyla “Çocuk Gelinler Projesi” isimli sosyal sorumluluk projesine imza attı.

“Çocuktan Gelin Olmaz” mottosundan yola çıkılarak hazırlanan proje kapsamında, daha fazla kişiye ulaşabilmek ve erken yaşta evliliklerin ilerde neden olacağı toplumsal yıpranmaya dikkat çekebilmek adına özel bir video hazırlandı. Sosyal medya üzerinden yayınlanan video aracılığı ile öğrenciler bu suça ortak olunmaması için #çocuğumdahaben hashtagi üzerinden çağrıda bulunuyor.  Kampanya yeteri kadar ilgi gördüğü takdirde, sosyal medya dışında da somut adımlar atılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler Yüksek Lisans Programı öğrencisi Selda Kara: “Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre; 2002-2013 yılları arasında 18 yaş altı evlenen kız çocuklarının sayısı 549.466. ‘Çocuk Gelinler Projesi’ ile hedefimiz, bu konunun yasal olarak bir an önce çözülmesini sağlayıp, Türkiye’de önemli bir sosyal yara olan erken evlilik, çocuk yaşta yaşanan gebelikler ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine farkındalık yaratmak. Herkesi bu büyük problemin çözümünde ortak olarak görmek istiyoruz” diye konuştu.

Kampanya videosuna https://www.youtube.com/watch?v=OXZtgS1qLAI linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

facebook.com/

twitter.com/

#çocuğumdahaben

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir