Geçtiğimiz haftalarda Buzbağ Şarap ile Elazığ’a küçük bir ziyaret yaptık ve Elazığ kültürü ile dolu dolu bir haftasonu geçirdik. Kısaca bu geziden bahsetmek istiyorum. Haftasonunu dört başlık altında anlatmak istedim. Buzbağ Şarapve Şarap Kültürü, Elazığ Tarihi, Elazığ Yemekleri ve Yolculuk.

Yolculuk

Yolculuğumuz biraz sıkıntılıydı diyebilirim. Çünkü İzmir-Elazığ arası uçmak, hele bir de gurup halinde gidecekseniz çok uygun olmuyor. Bu nedenle önce İstanbul’a uçarak guruba katıldık. Sabah saat 4te yola çıkıp 6’ya kadar İstanbulda havaalanında beklemek ister istemez filmlerde gördüğümüz “havaalanında uyuyan insanlar” manzarasını bize de yaşattı.   İzmir’den çıkıp Şükrü Baran Bağı’na gidinceye kadar yaklaşıkaltı saat yollarda geçti ama her güzelliğin bir zorluğu vardır elbet.

Gün boyu servisler ile dolaştığımız için bir sıkıntımız olmadı.

 Elazığ Doğası ve Tarihi

Gezimiz boyunca Elazığ ile ilgili birçok tarihi bilgi almamız yanında Süryani Kilisesi, Harput Ulu Cami gibi yerler de güzergah üzerinde ziyaret ettiğimiz yerler oldu. Secde eden ağacın hikayesini yerinde dinlemek güzeldi. Bunun yanında Süryani Kilisesi’ne girerken biraz endişe etmedim değil. Zira ilk bakışta daracık, küçük bir kapı ile içeriye nasıl gireceğimi ve içeride beni nelerin beklediğini bilmediğim için ve sanırım biraz da kapalı alan fobisinin verdiği korkuyla şüphe etsem de gözlerimi kapayıp girebildim. İçerisinin bu güne kadar korunmuş olması önemliydi.

Bir sonraki durak olan Buzluk Mağaraları ise yukarıda söylediğim sebeplerden dolayı bana göre bir yer değildi, sadece Keban üzerinden Tunceli ‘yi izlemekle yetindim. Akşam büyük bir titizlikle bizi ağırlayan Elazığ Akgün Otel’e de teşekkür ediyoruz.

Elazığ Yemekleri

Sanırım en çok üzerinde duracağım kısım burası. İsimlerini sayıyorum; Çökelek Piyazı, Pestil, Dövme Çorba, Dilim Dolma, İçli Köfte, Tavuk Üfeleme, Pekmezli Taş Ekmek, Harput Çorba, Ekşili Soğan Dolması, Kuzu Tandır, İç Pilav, Dolanger ve son olarak Peynir Tatlısı.

Tabi ki burada yemeklerin tariflerini vermeyeceğim ama bunları düşünürken yanlarında hepsine uygun birer de şarap olduğunu düşünün. Evet bir sonraki bölümde bahsedeceğim şarapları bu yemeklerle, böreğinden çiğ köftesine, dolmasından tatlısına kadar hepsi ile ayrı ayrı denedik ve hepsine uyan farklı bir şarap vardı.

Favorim tavuk üfeleme (ben de evde yapmayı düşünüyorum) olsa da hepsi ayrı bir lezzete sahipti. Ben de iç anadoluda yaşamış biri olarak bol bulgurlu yemekleri severim ve dilim dolma bu sevgiyi kesinlikle hakediyordu.

Buzbağ Şarap ve Şarap Kültürü

Tabi ki ziyaretimizin asıl sebebi üzümün bağdan çıkıp şişelerle soframıza kadar geldiği süreci görmekti. Bu nedenle de ziyaretimiz Şükrü Baran Bağı’nda başladı. Uçsuz bucaksız kuru araziler içinde yemyeşil bir bağ karşıladı bizi. Hiç bağcılık bilgim olmasa da o manzara gerçekten büyük bir emek ile o hale geldiğini anlattı bana. Kahvaltı arkasından köpüren şarapla başladık güne. Henüz üzümler toplanma zamanına gelmemişti, bu nedenle onları dalında bıraktık.

İkinci durağımız olan Kayra Elazığ Şarapevi’nde üzümlerin tesise gelmesi, temizlenmesi, ezilmesi, dinlendirilmesi, cibrenin ayrılması, mayalanması ve şişelenmesi gibi adımları tek tek inceledik, henüz olgunlaşmamış ürünleri deneyimledik. Fıçılarda dinlendirilen şarapları tattık. Ayrıca birbirinden nefis Buzbağ çeşitlerini sırayla denedik, hangi şarap hangi yiyecekle daha uyumlu test ettik. Favorim Rezerv olsa da, en son tattığım Kayra Tılsım Misket ve Tatlı ile birlikte mükemmel olan Kayra Madre kesinlikle olmazsa olmazlar arasında.

Bütün geziyi anlatmak satırlarca uzun bir yazı isteyecektir ama ben bunları görmeniz için sizin de Elazığ’a mutlaka gitmenizi tavsiye ediyorum.

Gezimiz ile ilgili fotoğrafları Facebook sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

 Elazığ Buzbağ Bağ Bozumu Etkinliği Fotoğrafları

Buzbag ile Elazığ yolculuğu” te bir düşünce

  1. Pingback: Sosyal Medya Pazarlamasında Deneyim Yaşatma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir