Yaşa; her şeyden önce yaşa ve sırf tesadüfen bu dünyaya gelmiş olduğun için laf olsun diye günlerini geçirme. Eğer gerçek aşkı tanıyacak kadar şanslıysan; bütün kalbin ruhun ve bedeninle sev!

Shakespeare-İyi Ol Fakat Çok İyi Olma

Shakespeare böyle derken düşündüm ben de, “laf olsun diye günlerini geçirme” derken ne kadar haklı olduğunu çok geç anlıyoruz. Lise dönemi dediğimiz yıllar çok hızlı geçiyor, hep daha üniversite var diye avutuyoruz kendimizi. Sonra üniversite yılları da en az öncekiler kadar hızlı geçince biraz anlıyoruz, farkına vardıklarımızı geri dönüp değiştirme imkanı olmadığı için 4 elle sarılıyoruz bazen ama onun da yetersiz olduğunu görebiliyoruz kimi zaman.

Bir de üniversitenin neredeyse sonuna gelip bunu göremeyenler var. Yukarıda alıntıda geçen cümle gibi, laf olsun diye geçen günlerini birkaç yıl sonra arayacaklarının farkında olmadan, karşılarına çıkan fırsatlara burun kıvırıp, aldıkları faydalara yetersiz gözüyle bakanlar. Onlarca, yüzlerce kişi böyle bir fırsat elde etmek için kendini paralarken gündelik zevkler için bu fırsatları elinin tersiyle itenler.

Bir gün gelip bu günleri aradıklarında belki sizin de kulaklarınızı çınlatacak, keşke dinleseydim diyecek kişiler…

kapıt gemiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir