Günümüzde birçok insan kaynakları uzmanı inceledikleri özgeçmişler içinde zaman zaman büyük, çoğunlukla da küçük önemsiz gibi görülen yalanlar olduğunu tespit ediyorlar. Yapılan araştırmalarda cv sahiplerinin zaman zaman okumadıkları okulları okumuş gibi gösterdikleri, zaman zaman ise daha önce çalıştıkları işlerin detaylarını abartılı ya da göze hoş görünecek şekilde yansıttıkları tespit ediliyor.

Eğer böyle bir şey söz konusu olursa neler olabileceğini bir düşünün. İsminiz sizin markanızdır dedik. Bu markanın yaşayacağı imaj kaybı, alacağı leke kolay kolay temizlenmeyecek bir leke olabilir. Yahoo Ceo’su Scott Thompson akademik geçmişiyle ilgili söylediği yalanlar konusunda ciddi sorunlar yaşadı. Benzer bir durum yaşamamak için eğer böyle bir girişiminiz olmuşsa yapacağınız şeyler;

[pullquote]
  • 1- Yanlış bilgileri düzeltin. İnsanlar yanlış olanları daha fazla görmeden bir an önce doğruları ile değiştirin.
[/pullquote][pullquote]
  • 2- Eğer bu bilgi bir insan kaynakları uzmanına ulaşmışsa ona doğrusunu anlatın. Yanlış olan şeyleri hayatınızdan tamamen çıkarın. Temizlenin.
[/pullquote]

Temizlendikten sonra yine de lekeler kalması kaçınılmaz olacaktır. Bu lekelerden kurtulmanın en iyi yolu ise üzerini başka şeylerle kapatmaktır. Daha iyilerini yapın. Önceki yalanlar bunların gölgesinde kaybolsun.

Regret !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir