Fakülte 3. sınıf bitiyor, ben daha hiç staj bile yapmamışım. Zorunlu staj olmadığı için kimse kabul etmiyor Ege İsletme öğrencilerini.

Bir gün Yensu’dan bir talep gelmiş faküldete staj koordinatörlüğüne. Pazarlama departmanında, CRM projesinde çalışacak bir öğrenci istiyorlar. “En az 3 ay çalışması gerekiyor” diye de not düşüyorlar. Alıyorum adresi, görüşüyorum Dilek Hanım ile ve bana söylenen zamanda varıyorum firmaya. (Araya not: Pazarlama Departmanı dedilen yer 4 çağrı merkezi operatörünün oturduğu bir oda. Yapılan iş telefonda su siparişi alınması. CRM projesi denilen şey ise aylar önce yaptırılan anket sonuçlarının basılı dosyalardan excel dosyalarına aktarılması.)

Dilek Hanım ile görüşmemiz 15 dak sürüyor. Kendisi insan sarrafı, muhteşem biri. “3 ay kalacak mısın?” diyor, “evet” diyorum. Pazartesi gel başla diyor. 1 yıl boyunca bu firmada çok güzel günler geçirdim. Firma içi eğitimler yaptık, yazılım altyapısını iyileştirmeye çalıştık, İZKA için iki tane hibe projesi yazdım vs. Hiç iş ya da staj deneyimim olmadan ve okulu bile bitirmeden bu firmada normal çalışan gibi maaş alıp neredeyse tam zamanlı çalışıyor olmam bazı arkadaşlarımı kızdırdı hatta 🙂 Neden bu işten ayrıldım sorusunun cevabı başka bir yazıda verilmişti. Tıklayın.

Bu görüşmeden öğrendiklerim, bir insanı tanımak için çok az bir süre yetebilir. Ve bir insana güvenmek o insana motivasyon kaynağı olur, daha büyük işler yapmasına yardım eder. Fakat küçük, büyük birçok firmanın ortak sorunudur kendini ifade edememek. Bazen bilinçli yapılsa da, temelde kendini yanlış ifade eden firmalar nedeniyle çalışanlarda doyumsuzluk, beklentilerin karşılanmaması vb. sorunlar ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir