Hayatın belki de en güzel yılları, 20’li yaşlar değil mi?

Normal şartlar altında değerlendirdiğimizde, sağlığınız yerinde, bir şekilde ailenizden ya da burs vb. yerlerden paranın da geldiğini var sayalım. Peki bu yaşları nasıl değerlendirmelisiniz ki daha sonra “keşke” demenizi engellesin?

Öncelikle şunda hemfikir olalım. Kimse için genel geçer bir kural yoktur. Herkes için “keşke” denilecek şeyler farklıdır fakat daha iyi bir hayat, daha iyi bir gelecek aşağı yukarı herkes için aynı beklentileri taşır.

[tweet bird=”yes”]20’li yaşlar hayatın en çarpıcı, etkileyici ve etki bırakıcı zamanlarıdır.[/tweet]

Enerjiniz en üst düzeydedir. Bu dönemde zaman ve sağlık sizin en büyük sermayenizdir ve bu dönemde bu sermaye ile yapacağınız yatırımlar sonraki hayatınızı şekillendirecektir.

Hayatınızı şekillendirecek, mutlaka yapılması gereken  10 şey nedir, birlikte bakalım.

[mark]Seyahat Et [/mark]

Bu dönem sizin ilgi alanlarınıza en çok yoğunlaştığınız ve deyim yerindeyse çakralarınızın açıldığı bir dönem. Yeni yerler görmek ya da keşfetmek henüz bir tutkuya dönüşmemiş olabilir fakat ne kadar değerli olduğunu belki bir 10 yıl sonra yapacağınız arkadaş sohbetlerinde göreceksiniz.

[tweet bird=”yes”]Sık sık seyahat edin ve mümkünse bunu yalnız yapın.[/tweet]

Evet yalnız çünkü böyle bir seyahatte hiçbir şeyin sizi kısıtlamasını istemezsiniz. Yalnız seyahat hem daha kolay hem de daha öğreticidir.

Ayrıca, bu sizin kendinizi tanımanız, kişiliğinizi keşfetmeniz ve nelerden hoşlanıp nelerden nefret ettiğinizi daha iyi görmeniz için büyük bir fırsat olacaktır. Eğer bu yaşa kadar aile ile birlikte yaşayan bir bireyseniz birçok alışkanlığınızı ebeveynlerinizin hayata bakış açısına göre yönlendirdiğinizi fark edersiniz. Yalnız bir yolculuğa çıkmaya ve bu seyahatte kendinizi keşfetmeye hazır olun.

travel by rail

 

[mark]Aşık Ol[/mark]

[tweet bird=”yes”]Duyguların en güzeli, tatların en keyiflisi olan aşkı yaşa. Aşık ol ve bu aşkı en küçük zerrelerine kadar hisset.[/tweet]

Aşk her insan için farklı etkiler yapsa da genelde herkeste etkisi aynıdır.

[list icon=”right-open”]
  • Doya doya uyuyamazsın.
  • Mantıklı düşünemezsin.
  • Çoğunlukla doğru karar veremezsin ya da verdiğin her kararın doğru olduğunu düşünürsün
  • Dünya farklı dönmeye başlar. Herkes, her şey farklı gelmeye başlar.
[/list]

Bu hisleri yaşamadan birçok şeyin gerçek etkisini, gerçek tadını öğrenmemiş olursun ve daha sonraki yaşamında bunlara geç kaldığın için hayıflanırsın.

 

love heart

[mark]Sağlığını şekillendir[/mark]

Ya da vücudunu şekillendir. İnanın spor yapmak için o kadar çok zamanının ve fırsatınız var ki bu dönemde, birkaç yıl sonra bunu mumla arayacaksınız. Fırsatınız varken bol bol spor yapın, vücudunuzu güçlendirecek egzersizler öğrenin. Her zaman pratik bir şekilde yapabileceğiniz hareketleri alışkanlık haline getirerek hayatınızın bir köşesine koyun. Bundan on yıl sonra belirli mesai saatleri arası çalışan, akşam evde çocukları bekleyen biri olduğunuzda spor yapmak için çok isteğiniz ama az zamanınız olacak. Ağacı yaşken eğin.

Siz de bu yazıda kendi hayatınıza dair şeyler bulduysanız sosyal ağlarda paylaşın daha fazla kişinin hayatına dokunun.

[social_buttons style=”big” media=”facebook, twitter, googleplus, pinterest, linkedin”]

 

[mark]Borçlanma. Borç kavramını hayatından çıkar[/mark]

20’li yaşlar birçok birey için aile çatısı altından uzaklaşıp, çalışıyorsa biraz ekonomik özgürlüğünü de eline alarak rahat kararlar verebildiği bir dönemdir. Bu dönem hemen herkes ayrı bir evi olsun, bir arabası olsun vs. ister. Güzel istekler tabi ki ama araba almak için çekilen 20-30bin TL kredi bu kişinin sonraki 5-6 yılını sadece bu borçlara yönelik planlaması zorunluluğu doğurur. Herhangi bir şey yapmadan önce taksitleri düşünür. Bir yatırım fırsatı çıktığında borçlarını düşünür. Zamanla bu borçlar pranga gibi ayağına sarılıp her yere seninle gelen bir ağırlık olur çünkü sürekli daha fazla borçlanmaya devam edersin.

Bu nedenle acele etme. Araba alma, taksi kullan. Borç yapmak yerine birikim yap ve sonraki yıllar için hiçbir plan yapmamış olsan bile birikiminle her an plan yapabilecek durumda ol.

 

[mark]Günlerini kaydet[/mark]

Nedense bizde Sevgili Günlük diye başlayan sohbetlerde alay konusu olmaktan öteye geçemiyor ama günlük tutma (Journaling) uzun vadede “iyi ki yapmışım” diyeceğiniz önemli çalışmalardan biri. Bunun için yaşadığınız her şeyi ya da her düşündüğünüzü yazmak zorunda değilsiniz. Sosyal medya bizim için bir günlük oldu zaten. Oturup yukarda söylediğimiz gibi ” sevgili günlük bugün şu olayları yaşadım moralimi bozdu ama şu şu olaylar da keyfimi yerine getirdi” gibi değil, öğrendiklerinizle, deneyimlerinizle notlar aldığınız bir günlük olsun. Burada kullanacağınız günlük sizin ileriki zamanlarda tekrar tekrar açarak düşüncelerinizi, deneyimlerinizi, anılarınızı tazeleyeceğiniz bir araç. Herhangi bir defterin köşesine tarih atarak not almaya başlayabilirsiniz. Ya da bilgisayarda bir word dosyasına o güne dair birkaç not ve birkaç fotoğraf ekleyebilirsiniz. Basit ama etkilidir.

[message color=”yellow” closable=”false”]Gelişmiş bir günlük hazırlayabileceğiniz OneNote uygulamasıyla ilgili yazıya göz atabilirsiniz. Tıklayın   [/message]

 

 

[mark]Devamı bir sonraki yazıda..[/mark]

İlk siz haberdar olmak isterseniz aşağıdaki kutuya mail adresinizi yazıp ücretsiz abone olun.

20’li yaşlarınızı nasıl değerlendirmelisiniz?” te bir düşünce

  1. Pingback: 20’li yaşlarınızı nasıl değerlendirmelisiniz? – 2. Bölüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir