Havalar ısındı, kuşlar böcekler yaz aylarının geldiğini haber veriyor. Gök yüzünde uçurtmalar adeta yazı karşılamak için hazırlanıyor. Peki siz yazı karşılamaya hazır mısınız? Yaz deyince akla uzun tatiller, güneş, deniz ve kum geliyor. Ama kumlarda uzanıp güneşlenmek için kendinizi hazır hissediyor musunuz?

İşte size yaza hazır girmek için birkaç ipucu:

Öncelikle psikolojik olarak hazır olmalısınız. Bunun için kendinizle herhangi bir küslüğünüz varsa barışın. Özür dileyin, bir daha yapmayacağınızı söyleyin. Daha sonra gülümseyin ki o da size gülümsesin. Kimse güneşli bir yaz günü neşeyle eğlenirken yanında somurtan birini istemez.

İkinci olarak fiziksel olarak hazır olmalısınız. Aynanın karşısına geçin kendizine bir bakın. Kışın birkaç kilo almış olabilirsiniz, bu hiç sorun değil. Önemli olan bu kiloları alırken bile belirli bir düzeni kaçırmadan almak. Bunun için de sporu hiç aksatmamak lazım. Düzenli spor ile alınan kilolar vucutta deformasyona sebep olmadan dağılır ve verilmesi gerektiğinde de yine uygun bir şekilde, sarkmaya vs. sebep olmadan verilir. Mesela yürüyüş çok önemlidir. Eskiden günlük ortalama olarak dört kilometre civarında yürürken çalışmaya başladım diye yürümeyi bıraktım ve yaklaşık on kilogram bir fazlalık oluştu. (Neyse ki işten ayrılınca eski formuma geri döndüm) Hiç spor yapmıyorsanız bile yürümeyi ihmal etmeyin.

Üçüncü ve en önemlilerinden biri de sosyal olarak hazır olmak. Yaz aylarında en çok yapmak isteyeceklerinizden biri de arkadaş, eş, dost ile çıkıp çıkıp gezmek, pikniğe, denize gitmek olacak ama bunun için yıl boyunca hiç kulis yapmamışsanız, zamanı geldiğinde bu tür aktivitelerde hiç isminiz geçmeyecektir. Yıl içinde bu yöndeki isteklerinizi insanları rahatsız etmeden belirtir, bir anlamda bilinçaltlarına küçük küçük mesajlar gönderirseniz sizin de yanlarında olmamanız için bir sebep kalmayacaktır. Ama siz yıl boyunca yalnız takılır, hiçbir aktiviteye katılmazsanız yaz geldiğinde de bu grupların içinde olmak istemeyeceğinizi düşüneceklerdir.

Geç kalmış sayılmazsınız. Hemen şimdi başlayabilirsiniz yaz için hazırlıklara.

Yaz aylarına hazır mısınız?” te bir düşünce

  1. Muhabbet Ağası diyor ki:

    Yaz yada kış, ilkbahar yada sonbahar, yaşadığımız ömür, günler saatler hep aynı, o yüzden hiçbirinin birbirinden farkı yok, ben tüm aylara hazırım…

Bir Cevap Yazın