cumhuriyet gazetesinin strateji ekinde bir yazı okudum dün.. ankara sbf’den bir hocamız (ayrıntılı bilgi yoktu) yazmış.. kendisine saygımız sonsuz fakat söyledikleri bana biraz tuhaf geldi.. diyor ki: istanbul’a açılan iki süper lüks alışveriş merkezine yapılan toplam yatırım 300 x dolar [rakamları hatırlamıyorum ben bişeyler atayım ama yakın rakamlardır en fazla bir sıfır fazla olur 🙂 ] fakat bu dönemde doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinde yirmialtı ile yapılan yatırımların toplamı 107 x dolar… burada sosyal devlet anlayışının olmadığından, yatırımların eşit dağılmadığından yakınıyor ve anayasanın 166. maddesini** dikkate alan yok mu diyor…

ben okula başladığımda ilk dersimiz işletmeydi ve hocamız şöyle söylemişti: “arkadaşlar biz işletmeciyiz ve bizim işimiz kar etmek yani maksimizing the profit (bunu daha önce de söylemiştim##)”.. düşündüm.. düşündüm.. yazıdan verilen yatırım tutarlarından birisi özel sektörün yaptığı yatırım birisi devletin verdiği teşvik vs. yani biri elma biri armut..(kendisi yazıda bunu inkar etmiyor ve “şimdi bana elma ile armutu kıyaslıyorsun diyecekler, varsın desinler” demiş..) eee özel sektör olarak yatırım yapacak olsam bende elbette istanbul’a yaparım yatırımımı çünkü amacım kar elde etmek, sosyal eşitlik ya da halkın refahını düşünmek değil ayrıca süper lüks alışveriş merkezi açıyorsam benim hedef kitlem istanbul ve çevresindedir.. her neyse..

yazıyı okuduktan sonra biraz şaşırdım.. acaba ben mi çok kaptırdım işletmeciliğe, çok mu kapitalist düşünüyorum, etik değerlerden uzaklaştım mı? dedim kendi kendime ama yine de yatırım kararını veren ben olsam istanbul kazanmıştı..

kusura bakmayın hocam ama elma ve armut yani…

[aslında daha fazla düşünmüştüm ama bir araya getirip yazacak fırsatım yok.. bu da hiç yoktan iyidir 🙂 ]

**Anayasanın 166. maddesi diyor ki:
“Ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmayı, özellikle sanayinin ve tarımın yurt düzeyinde dengeli ve uyumlu biçimde hızla gelişmesini, ülke kaynaklarının döküm ve değerlendirilmesini yaparak verimli şekilde kullanılmasını planlamak, bu amaçla gerekli teşkilatı kurmak Devletin görevidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir