Viyanalı ünlü psikolog Alfred Adler diyor ki:

Yaşamda en çok zorluk çeken kişi dostlarıyla ilgilenmeyen kişidir ve bu kişi başkalarına zarar verir. İnsanların yaşadığı başarısızlıklar bu kişiler yüzündendir.

Etrafıma bakıyorum da, verilmesi gereken değerin ölçüsünü tutturamayan o kadar çok insan var ki! Hiçkimseye değer vermeyenlerin yanında herkese eşit değer verenler de var. İkisi de yanlış bir tutum. Bir süre önce bu konuda uzun uzun nasihat ettiğim bir arkadaşımı hatırladım. Değer verdiğin insanları iyi seç demiştim. Çünkü onlar Cido$’un bahsettiği gibi “Masum çiçeğin altındaki yılan” olabilirler.

  1. cido$ diyor ki:

    Güzel bir sözmüş Adler’in sözü. Bir de Oscar Wilde’ın dediği şu söz var: “İnsanların dostlarını tanıması çok tehlikeli birşeydir.” Ha, tanıyıp da seviyorsan ne âlâ ama ya sevmiyorsan?

  2. Mumin diyor ki:

    Ya sevmiyorsam! İşte sihirli cümle. Benim de bilmek istediğim bu değil mi zaten? Verilecek değerin oranı da bu kişiyi sevme(ya da onun beni sevme) oranına göre değişmeli. Sevmiyorsam en kısa sürede o kişiyi çevremden uzaklaştırmak isterim ki bunu defalarca yapmışlığım da vardır. Oscar’a eklemek istiyorum. “İnsanların dostlarını tanımaması da çok tehlikelidir.”

Bir Cevap Yazın