Daha önce “umut” hakkında düşüncelerimi “gelecek mi? bugün mü?” başlıklı yazımda kısaca dile getirmiştim. Bugün umut (hope) için düşünürler, yazarlar, ünlüler, siyasetçiler neler söylemiş diye kısa bir tura çıktım. Bunun için en güzel kaynak Wikiquote.

İlk olarak Alexander Dumas‘ın sözleri gözüme çarptı. “All human wisdom is summed up in these two words — wait and hope” diyordu. “Beklemek ve umut” ya da “umutla beklemek”. Kendimi düşündüm. Gerçekten son zamanlarda (yapmamam gerektiği halde) yaptığım tek şey beklemek ve umut etmekti.

Bundan başka, 1993 yılında Capcom firmasının oyun haline getirdiği cizgi karakter Mega Man “As long as I’m standing, there’s hope” demişti. Hayatta her zaman umut veren birilerinin olduğu gerçeğini anlatıyordu bana. Kimi zaman bir arkadaş, kimi zaman bir aile üyesi, sevgili ya da hiç tanımadığınız birisi. Birçok insanın hayatını da şekillendiren bu kişilerdi aslında. Çünkü 1883-1957 yılları arasında yaşamış Yunan şair ve romancı Nikos Kazantzakis “I hope for nothing. I fear nothing. I am free” diyerek umutların insanları bağımsızlıktan alı koyduğunu anlatıyordu.

Bu noktada başka bir sonuca dikkat etmem gerekti. Bu “kendimi haklı çıkarma” çabalarımı farkeden değerli bir insan, Warhammer 40K oyununun da sloganlarından olan “Hope is the first step on the road to disappointment” sözünü hatırlattı  ve umutla beklemenin sonunda hayal kırıklığı gerçeği olduğunun göz ardı edilememesi gerektiğini belirtti.  (yazının başlığındaki sözler de ona ait). Şu sözler de onu doğrular nitelikteydi; “In this uncertain space between birth and death … we need hope as surely as we need food and water, love and friendship. The trick, however, is to remember that hope is a perilous thing, that it’s not a steel and concrete bridge across the void between this moment and a brighter future. Hope is no stronger than tremulous beads of dew strung on a filament of spider web, and it alone can’t long support the terrible weight of an anguished mind and a tortured heart” fakat, Martin Luther King ” We must accept finite disappointment, but we must never lose infinite hope” yani “ne olursa olsun umudunu yitirmemelisin” diye fısıldadı bana.

Ben paylaşmak istediğim birkaç sözü buraya alıp konuyu kapatmak istesem de aslında yorumlarla bu konu hiç kapanmasın, sürekli yenilensin, güncellensin istiyorum. Siz de bir katkıda bulunursanız sevinirim.

” While there’s life, there’s hope! ” Cicero

“Hope gave man a reason to live”   Faryal Khan Kharal

“Hope is that thing inside us that insists, despite all the evidence to the contrary, that something better awaits us if we have the courage to reach for it, work for it, and fight for it.” B.Obama

 1. cido$ diyor ki:

  Güzel bir yazı olmuş :-)) Belki de bütün umutlarım elimde patladığı için onu hayal kırıklığına giden ilk ve tek adım olarak görmekte ısrar ediyorum, bilemiyorum. 2 yıl sonra belki düzelirim? :-))

 2. cido$ diyor ki:

  Bir de “Nietzsche Ağladığında” adlı kitaptan alıntı yapayım: “”Ümit kötülüklerin kötüsüdür çünkü işkenceyi uzatır.” (S. 90)” Ama Nietzsche kadar katı değilim kesinlikle. Umudu seviyorum herşeye rağmen :-))

 3. Mümin Erakbaş diyor ki:

  Tam ilk yorum üzerine uzun uzun yazmayı düşünüyordum ki bir arkadaşımdan gelen küçük bir ileti hepsini kısaca özetleyiverdi. İki yıla kalmadan değişmenin senin tüm hayatını farklı/olumlu yönde etkileyeceğini söyleyip o iletiyi paylaşmak istiyorum:

  “Negatif etkiler alırsanız tüm sonuçlar negatif olur. Pozitif etkiler alırsanız kaderiniz değişir, içiniz arzuyla dolar! Her konuda yönünüzü pozitif enerji yayan nesnelere dönün ki yaşama sevinciniz artsın!” Dr. Peter L. Brill

  Bunun yanında Nietzsche için ne desem bilemiyorum. Galiba ben hayata hep “gülerek” baktığım için o işkenceyi hiç yaşamadım. 🙂

 4. cido$ diyor ki:

  O ileti de çok doğru aslında :-)) Pozitif enerji almam lazım sanırım. İşte mezun olduğumda pozitif enerji alabilirsem çok sevinicem :-)) Şaka bir yana, yaptığım veya istediğim tüm işler elimde patlamasaydı belki daha farklı olurdum. Karamsar biri asla değilim, hiç olmadım ama hâlâ umutla ilgili güzel düşüncelerim yok =))

 5. Mümin Erakbaş diyor ki:

  Mezun olduktan sonra pozitif enerji kazanma olayı bir kere yaş 🙂 Hayır kendimden biliyorum son 3 aydır yazılarım iç dünyamı yansıtıyor resmen, açıkca görülüyor ne olduğu.

  Yapmak istediklerinin hep olumsuzlukla sonuçlanmasına bir de başka açıdan bakabilirsin belki. Çok sevdiğim bir söz vardır. “Bu dünyada bir kapının kapanması, başka bir kapının açılmasına sebep olur.” Pozitif enerjiyi kendin kazanmak için bunu düşünebilirsin. Yapmak istediklerini yapamadığında ya da diğer bir tabirle elinde patladığında sana ne kazandırdı? Fırsat maliyeti dediğimiz şeyi kazanmış olman lazım. Ve bu da aslında kaybetmediğini, tam tersi başka bir şeyi kazandığını gösterir. Turnuva sonunda madalya almayı beklerken daha büyük bir turnuvaya katılma hakkı verilmiş sporcu gibi gör kendini. Belki bu umut için olumlu düşünceler beslemene yardım eder 🙂

 6. cido$ diyor ki:

  Çok akademik bir yaklaşım oldu :-)) Böyle düşünmek istiyorum ben de ama kısmet… :-)) “Israrla ümit etmiyor bu salak da” dediğini duyar gibiyim hehe :-))

 7. Pingback: Cido$ » Teşekkürlerimle :-)

 8. Mümin Erakbaş diyor ki:

  Henüz öğrenci kartım geçerliliğini yitirmediği için olabilir. Bir hocamız sınavda “akademik bir dille” yazmamızı isterdi, puan keserdi. Oradan kalma bir alışkanlıkla bazen böyle yapabiliyorum ama zararsızdır, birkaç gün sonra kendiliğinden vucuttan atılır.

  Ümit etmemek konusunda düşündüğün şeyi söylemiyorum (!) ve söylemeyi de düşünmüyorum, olmadı falakaya yatırırım sonra işkence halinde fotoğraflarını, videolarını bilimum sitelerde (hürriyet, vatan gibi gazete sitelerinde, facebook, youtube gibi video sitelerinde)yayınlayıp “Bakın umut etmeye inanmadı böyle oldu” derim. Viral etkisi yapar, halk galeyana gelir. Zaten moda son günlerde bu değil midir. 🙂

 9. cido$ diyor ki:

  Hahahaha koptum 😀 Ben de umutsuzluk yolunda verilmiş bir şehit olup meta haline getirilirim, t-shirt’lerim basılır filan. bir pop-art harikası bile olabilirim. Fena fikir değil aslında 😀

Bir Cevap Yazın