Bir süre önce “Türkiye’de en çok çalışılmak istenen firmalar hangileridir?” diye merak ettiğimden araştırmak istedim. Önce friendfeed de bir ileti ile sordum, sonra da çeşitli platformlarda dile getirerek fikir aldım. Topladığım verileri  “işte bunu yaptım” diye sunmamın çok fazla anlamı olmayacağını biliyorum bu sebeple elde ettiğim bulguları 2009 yılı için yapılmış “Türkiye’nin en gözde şirketleri” anketine dayandırarak sunmak istiyorum.

Genel olarak çoğunluk çalışma şartlarını bilmese bile isim olarak büyük gördüğü firmaları tercih ediyor burası kesin. Elbette bunda içinde bulunduğumuz kriz ortamında bu firmaların sağladığı imkanlar ve herhangi bir olumsuzluk durumunda bu firmaların onlara güvence vereceği düşüncesi büyük rol oynuyor.

Bu noktada en fazla dile getirilen firmalar : Turkcell, Eczacıbaşı, Garanti, Koç, Turk Telekom, Ülker, Google gibi isimlerdi.

87 üniversitede toplam 19bin 804 öğrenciyle yapılan ankette Koç Holding, Sabancı Holding, Türkiye İş Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Microsoft, Zorlu Holding/Mercedes Benz, Eczacıbaşı Holding, Doğan Holding, Yapı ve Kredi Bankası, Doğuş Holding şeklinde bir sıralama çıkması gurup ne kadar küçük olsa da sonuçların birbirine yakın hatta aynı olduğunu gösterdi.

Yine ilk sıralamada elde edilen listeye bakarak sektör tahmini yapacak olursak, bilişim, bankacılık / finans, gıda gibi sektörler ve holdinler olduğunu görürüz. Ankete baktığımızda ise bu sıralamanın Holding, Bankacılık / Finans, Bilişim, Otomotiv, Havayolu, Telekom / Haberleşme, İlaç, Gıda, Kargo/Lojistik, İnşaat şeklinde olduğunu görüyoruz.

Bunların yanında dikkat çeken bir diğer nokta da soruya “kendi şirketimde” diye cevap verenlerdi. Azımsanamayacak bir çoğunlukta olan bu kişiler muhtemelen ilerleyen zamanlarda bir gişimcilik örneği sergileyeceklerdir (ya da halihazırda sergilemişlerdir).

Son olarak değinmek istediğim diğer bir konu da, friendfeed iletisinde “Sizce Türkiye’de En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler Hangileridir?” şeklinde sormama rağmen ısrarla “devlet” diye verilen cevapların olması artık özel sektörden umudun kesildiği yönünde yorumlanabilecek olsa da ben bu şekilde düşünmüyorum.

Konu ile ilgili friendfeed iletisi : http://ff.im/aKmVr

Bahsi geçen anketin sonuçları : Türkiye’nin en gözde şirketleri

2010 yılı için yapılan anket sonuçları için tıklayın : En gözde şirketler 2010

(2010 anketi sonuçları hakkında bilgilendirdiği için Simge Sezer’e teşekkür ediyorum.)

  1. Pingback: En gözde şirketler, en büyük şirketler ve öğrenciler

Bir Cevap Yazın