Sosyal medya hayatımıza girdikten sonra belki de hiçbir şeyin olmadığı kadar hızla büyüdü. Birbiri  ardına açılan sosyal ağlar, insanların paylaşmaya olan isteği ile sürekli şekilden şekilde girdi ve hala da değişmeye ve gelişmeye devam ediyor.

Sosyal medyanın hızlı büyümesi ardında yatan rakamlar ve istatistiklere göz attığımızda aslında birçok toplumsal gerçeği de görmüş oluyoruz. Örneğin, sosyal medya kullanımına yaş gurupları olarak baktığımızda %85 den fazla bir kısımın 18-29 yaş aralığındaki gençler olduğunu görüyoruz. Teknolojik gelişmelere hızla adapte olan gençler, son 5 yılda %16 gibi bir seviyeden %85 üzerine çıkarak birçok sosyal ağın geliştirmelerini ne yönde yapması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

İlgi çekici bir diğer nokta, 65 yaş üstü kesimin de son yıllarda sosyal medya kullanımı konusunda hızlı bir çıkışa geçtiği gerçeği. Artık klasik iletişim yöntemlerine oranla sosyal ağları da birer iletişim kanalı olarak kullanmaya başlayan 65 yaş üstü gençler! bu rakamları hızla tırmandırıyor.

Sosyal medya kullanıcılarının ziyaret rakamlarına göre bakıldığında Facebook açık ara önde. Dünyanın en büyük üçüncü ülkesi diye infografikte yerini alması da bu sebeple normal karşılanabilir. Zira 2011 ilk çeyrek rakamlarına göre 600milyon üzeri kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. (*Güncel rakamlar 800milyon olduğunu söylüyor)

Sosyal ağların bu hızlı gelişimi ile firmalar da artık farklı bir bakış açısı ile çalışanlarına yaklaşmaya başladı. İşe alma süreçlerinde artık başvuruyu yapanın çeşitli ağlarda yazdıkları da değerlendirmeye giriyor. Bu şekilde birçok işveren başvurular esnasında söylenen yalanları, cv ye yazılmış yanlış bilgileri tespit edebiliyor.

Firmalar sadece i.k anlamında değil, pazarlama anlamında da sosyal ağları etkin şekilde kullanmak  adına birçok reklam faaliyetine giriyor. Bugün Fan sayfalarına gelen kullanıcıların %75 gibi bir oranı Facebook reklamları üzerinden geliyor.

Firmaların severek kullandığı sosyal ağlardan biri de Linkedin. Sosyal ağları eleman temini için kullanan firmaların oranı %80 iken, bu oran içinde Linkedin kullanımı %95 seviyesinde. Son yeniliklerle artık iş başvuru yaparken “Linkedin ile başvur” butonları kullanarak çok hızlı başvurular yapabiliyorsunuz. Bu da sosyal ağların kullanımını daha da artıracaktır.

Sosyal medya uygarlığında her ülkenin farklı bir kullanım alışkanlığı olsa da, firmalar için genel sıralamada Facebook birinci, Twitter ikinci ve bloglar üçüncü sırada geliyor. Bu oranlar, firmaların ihtiyaç duyduğu anında geri bildirim ve hızlı aksiyon alma becerilerini sosyal ağlar üzerinden giderdiğini göstermesi açısından değerli.

Daha fazla bilgi için şu adresteki infografiği inceleyebilirsiniz.

http://www.searchenginejournal.com/the-growth-of-social-media-an-infographic/32788/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir