entrepreneur
differentiation

Binlerce insan dünyanın içinde bulunduğu şartlar sebebiyle bugün iş bulma amacıyla çırpınırken bu kişiler içinden sizin tercih edilme sebebiniz ne olacak? Neden bir iş veren sizi seçmeli? Birçok insan kaynakları uzmanının söylediği ortak nokta farklılaşmadır fakat hiçkimse buna örnek olmak istemez. Farklılaşmanın sizi bir adım öne götüreceği kesin. Buna da sıradışı bir iş başvurusu yaparak başlayabilirsiniz. Örneğin bir reklam ajansına başvuran bir bayanın bir takım eşyaları bir kutuya koyarak üzerine “Özlem’in cvsi” yazıp kutuyu ajansa gönderdiği hikayeyi/olayı duymuşsunuzdur. (Okumayanlar şuradan okuyabilir : http://bit.ly/XHVqT )

İnci Aral’ın Ölü Erkek Kuşlar isimli kitabını okurken ilginç bir iş başvuru mektubu örneği görmüş ve Marro.ws* ile not almıştım. Sizlerle de paylaşmak istedim. Firma yetkilileri iş başvuruları içerisinde böyle bir başvuru görseler acaba ne düşünürler bilemiyorum ama sıradışı bir mektup olduğu kesin. Buyrun:

İlgili link: http://marro.ws/montecito/is_basvuru

Sayın Bay;

Süpermarketinizin muhasebesi için verdiğiniz ilanı okudum. Her ne kadar bu alanda deneyimim yoksa da genel yeteneklerim bu işi kısa sürede kavramama ve  başarılı olmama yeterlidir. Ayrıca yüzlerce kalem tüketim maddesinin aynı yerde bulunduğu süpermarketler bana her zaman çok çekici gelmiştir ve öteden beri böyle bir yerde çalışmayı istemişimdir.

İlanınızda ayrıntılı özgeçmiş istiyorsunuz. Yalnızca merak ettiğim için soruyorum. Gelen giden malların muhasebesini tutacak birinin özgeçmişi neyse de ayrıntılı özgeçmişini neden bilmek istiyorsunuz? Et, kan, ekşi peynir, sucuk ve klor kokan havasız, penceresiz üstelik fluoresan lamba ile aydınlatılmış bir odada cumartesiler dahil günde on saat oturtacağınız birinin geçmişinden size ne? diyebilirdim, bu işe gereksinmem olmasa.

Ben orta sınıf bir aile çevresinde Kız Çocuğu olarak büyütülmüş ve aile ve çevre baskısı ile korkak, edilgen, uzlaşmacı, uysal ve evcil biri haline getirilmiş otuzbeş yaşlarında bir kadınım. Yüksek öğrenim görmüş olmam bu niteliklerime olumsuz etki yapmadı. Gene de bunca istememe karşın söz konusu işi üstlenmem ne yazık ki olanaksız.

Lise yıllarımda sürekli olarak her yıl matematikten bütünlemeye kalmışımdır. Beşle sekizi toplamakta bile güçlük çekerim. Her ne kadar artık çok gelişmiş hesap makineleri varsa da insanın kafasının biraz olsun bu işlere yatkın olması gerekmez mi?

Bu güne kadar ev kadınlığı, annelik, karılık ve kedi bakıcılığı gibi işlerde çalıştım. Etten ve gıda maddelerinden anlarım. Ancak bir süredir deterjan grubu temizleme gereçlerini şiddetle red ve protesto etmekteyim ve onların marketinizde bol miktarda satılıyor olmasını iş huzuruma olumsuz etkiler yapmasını kaçınılmaz görüyorum. Eğer yalnızca sabun tozu, arap sabunu ve sıvı sabun pazarlamanız konusunda anlaşabilirsek önerinizi yeniden düşünebilir ve matematik engelini şu ya da bu biçimde yenmeye çalışırım.

Su Sönmez

Not: Marro.ws nedir bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse, doğrudan yazarak ya da tarayıcı araçlarıyla web siteleri üzerinden notlar almanızı sağlayan ücretsiz bir servis. Detaylı bilgi için : http://marro.ws/whatismarrows

  1. S.Taner diyor ki:

    Katılıyorum.. Farklı olmak illaki gerekir, özlem’in yaptığı işine göre çok güzel. İşte öyle sağlam bi farklılık olmalı bence (:

Bir Cevap Yazın