Haftada bir gün birkaç saat vakit ayırıp sinemaya gitmek istemişsiniz. Bunun için arkadaşlarınızı arayıp plan yapmışsınız, işten çıkıp sinemaya gitmiş, filmin başlamasını sabırsızlıkla bekliyorsunuz. Işıklar kararıyor ve reklam başlıyor. Birinci reklam, ikinci reklam, üç, dört, beş derken yaklaşık kırk ( 40 ) dakika reklam izliyorsunuz.

İki farklı noktadan aktarmak istiyorum düşüncelerimi:

İlk olarak sıradan bir gözlemci yerine koyduğumda kendimi, film izlemek için gittiğim sinemada kırk dakika reklam izlemek hoşuma gitmez. Tam bitiyor derken tekrar tekrar başlayan reklamlar canımı sıkar, filmden soğurum. İsyan ederim.

Diğer bir açıdan, pazarlama eğitimi almış, az çok işletme kültürüne hâkim, algıları açık biri olarak baktığımda gösterilen reklamların kalitesi, başka yerde olmayan çekiciliği, sinemanın farklı atmosferiyle birleşince “Lütfen biraz daha” demek geliyor içimden. Biraz daha izlemek, ayrıntılarına hâkim olmak, özümsemek istiyorum.

Tek sorunum film izlemeye gittiğimde bu bakış açılarından hangisini taşıdığımı seçemiyor olmam. Acaba reklamverenler ya da yayınlayanlar bu tür bir bakış açısından bakıyorlar mı yoksa reklam veren “Bu filmde reklamım olsun yeter” reklam yayınlayan da “Ne kadar reklam yayınlarsam o kadar iyi” mi diyor?

Bunu araştırmayı düşünüyorum uygun bir zamanda.

 1. UB diyor ki:

  Yaratıcı reklamlar hoşuma gidiyor, o ses kalitesinde ve kocaman ekranda üç saat olsun izlerim. Ama mal mal reklamların da çıkması hoş değil. Mesela Turkcell’in son zamanlarının en mal reklamı hiiiç deyip duran genç turcell’li çiftin reklamını sinemada izlemem kusma isteği yaratıyor bende. (hoş televizyon izlesem aşırı derecede, yine yaratacaktır.)

  göze hitap ettiği sürece istediği kadar reklam olabilir. (belki cepten çıkan da azalır)

 2. Geek diyor ki:

  bence 20 dakikadan fazla olmamalı reklamlar, film arasındaki mola biraz uzatılabilir bu bağlamda, dolby digitalin müthiş reklamı gibi reklamlar gayet hoş, keşke her reklam o şekilde bütün ses sisteminden istifade etse ama bazı firmalar tvler için hazırladıkları basit reklamları da sinemaya veriyorlar olmuyor, sinema için reklamların özel olarak hazırlanması gerekir…(bence)

 3. Erdal ERDOGDU www.erdalerdogdu.com diyor ki:

  bu konuyla ilgili yazamak’ta önümüz arkamız sağımız solumuz içimiz dışımız reklam diye bir yazı yazmıştım, tam bunalım yav, film, 21:15 başlama saati 21:30 :)) yok artık..

Bir Cevap Yazın