Tavsiye edilen mekanları gidip görmezsem çatlarım. İster çay olsun, ister yemek bütçemi aşmayacak bir yer ise gidip tadarım ve notumu veririm. İşte böyle tavsiyelerden biri de Sakız Adası idi. Kısaca bahsedecek olursak Yunanistan’dan gelen birinin farklı bir konseptte açtığı kafe ile market arası bir yer. Tam olarak Alsancak Vapur İskelesi’nin karşısında.

Daha önce birkaç kez duyduğum bu yerin özelliği Türk Kahvesi istediğinizde yanında bir bardak su içinde bir kaşık sakız getirmeleri imiş. İmiş dedim çünkü ben göremedim. 🙂 Bir süre önce tekrar bahsi geçtiği için bir gün gitmeye karar verdim ve yola koyuldum.

Öncelikle tavsiye edildiği gibi harika bir mekan olmadığını söylemek istiyorum. Sıradan bir kafeden tek farkı etrafınızdaki kişilerden bazılarının Yunanca konuşması. Sıkışık bir şekilde düzenlenmiş dış mekan, ile sağa sola serpiştirilmiş masalardan oluşan iç mekan tam bir tezat içinde. Ayrıca içeride yer alan masalar çok özensiz, sanki ikea’dan alınmış izlenimi veren masalar. Çok rahatsız.

SP_A0248

Servis çok yavaş. Belki işletme mantığında bu vardır ama girip oturduğumda hiç ilgilenen olmaması dikkatimi çekti ve “bakalım ne kadar sürecek” diyerek beklemeye başladım. 20 dak. kadar bir süre hiç kimse ilgilenmedi. Sonra bir garson çağırıp orta şekerli bir kahve istediğimi söyledim. 10 dak. sonra kahve geldi. Evet kahve geldi ama yukarıda bahsettiğim bardakta sakız gelmedi. (!) Sebebini sormadım. Çünkü bir standart varsa ve bu uygulanmıyorsa sebebinin müşteri sormadan söylenmesi gerektiğini düşünürüm. Aksi takdirde müşteriyi önemsemiyor demektir. Kahveyi içip kalktım ama kahve de öyle içmek için kalkıp Alsancak’a gidilecek kadar harika bir kahve değildi.

Eğer size de tavsiye edildiyse gitmeden önce bir düşünün derim. Kalabalık bir grup olarak ya da biraz üst sınıflara ait bir kimlikle gitmeyecekseniz muhtemelen sizi fazla dikkate almayacaklardır. Sözlerimi bir dörtlük ve verdiğim notlarla bitirmek istiyorum.

Buram buram deniz kokusu
Fonda birkaç Yunan ezgisi
Çavremde gülünseyen insanlar
Burası neresi mi?
Kordon desem. 20:01 /03.04.09

Yer: Sakız Adası / Alsancak
Ambians : 3/5
Servis : 2/5
Lezzet : 3/5

 1. cido$ diyor ki:

  Sakız Adası ile ilgili söyleyebileceğim ilk ve en önemli şey garsonlarının ya çok züppe ya da çok ilgisiz olduğu. bir tutturamadılar dengeyi. hele oraya gelen bir öğrenciyse “bize kimler geliyoo” havasındalar. çok sinir. Onun dışında kahveleri filan gerçekten çok güzel. Bir ara gidersen karamelli mocha denemeni öneririm:) bir de rakılı türk kahvesi var ki aman aman :))

 2. MonteCito diyor ki:

  Gördüklerimden sonra gitmezdim, hemen yanındaki Kahve Diyarı daha şanslıydı ama karamelli mocha ya da rakılı t.k için bir şans daha verebilirim sanırım.

 3. shenem diyor ki:

  haksızlık yapmayın:)ben hep gidiyorum oraya,çok da güsel bi ortam,sakızlı kahvesi de muhteşem!ama o sakızlı suyu içemiosun,çünkü tadı çok tatlı geliyor

 4. MonteCito diyor ki:

  @shenem hanım galiba siz ayrıcalıklı müşterilerden birisiniz. Öyleyse birdahaki gidişimizde siz de yanımızda olun ki biz de o güzelliği görebilelim 🙂

Bir Cevap Yazın