Bir proje var ve bu projeden her türlü sizin sorumlu olduğunuz söyleniyor.  Her aşamayı takip edip, yapılması gereken ne ise yapmalı ve gerektiği zamanlarda (bu gerekliliği sizin tahmin etmeniz lazım, sizden istememeleri önemli) üstlerinize gelişmelerle ilgili raporlar vermelisiniz. Tüm planlarınızı yapıyor ve buna göre adım adım ilerliyorsunuz. Zaman zaman sizin kontrolünüz dışında gelişen olaylar olsa da soğuk kanlılıkla bu olayları çabucak atlatıyorsunuz. Fakat beklemediğiniz bir zamanda beklemediğiniz bir değişiklik yapılıyor ve sizin planlarınız da bundan haliyle etkileniyor. İşte ne olursa böyle bir zamanda olur, üstlerinizden birisi çağırıp gelişmelerin ne durumda olduğunu, bir gün önce söylediğiniz x işinin nasıl gittiğini sorar. Belki de sizin için projenin en zor kısmı başlamıştır. Bir gün önce yapılacağını söylediğiniz bir iş sizin elinizde olmayan sebeplerle ertelenmiş ve siz de bu değişikliği “henüz” bu üstünüze bildirmediğiniz için kendisi bu işin tamamlanmış olacağını düşünmektedir.

Böyle bir durumda çok fazla bir seçeneğiniz yok. Bulunduğunuz konuma bağlı olarak ya biraz nasihat dinlersiniz ya da biraz azar işitir dönersiniz. Ve kendinize bir ders çıkarır, “Yarım saat önce neden rapor etmedim?” dersiniz.

Ben bunun için (en azından daha sonra elimde yaptıklarımı gösteren bir liste olsun diye) kendimce bir yöntem izliyorum. Çok basit şekilde, bir word dosyasına proje ilerleme aşamalarını teker teker en küçük ayrıntısına kadar kaydediyorum.

Örneğin;

17.01.09 saat 14.30’da bahçenin sulanmasıyla ilgili olarak A Bey’e bilgi verildi.

17.01.09 saat 16.45’de proje koordinatörü Y Hanım Z firmasının teklifi konusunda bilgilendirildi.

Bu bana belki çok fazla birşey kazandırmaz. Tepe yöneticiler genelde sonuç odaklı oldukları için bana “yazdıklarını bir kenara bırak bize sonuç lazım” diyebilirler. Böyle olsa da en azından yaptıklarımı günlük tempoda unutmamak, küçük ayrıntıları kaçırmamak için bunu gerekli görüyorum. Çünkü daha yolun çok başındayım.

Bu yazı Microsoft Live Writer ile yaptığım ilk denemedir. Başarılı olduğu takdirde kendisi sürekli kullanılacaktır. Aynı zamanda arka planda Bonnie Tyler – Total Eclipse Of The Heart çalmaktadır.

Bir Cevap Yazın