Her gün çalışıyoruz, onlarca iş yapılacaklar listemizden birer birer eksiliyor. Ve her gün eksilenler yerine bir yenisi ekleniyor. Biten her işin ardından biraz rahatlama gelse de bir sonraki işin aciliyetini düşünerek yine stres içine giriyor sıkılıyoruz. Peki böyle durumlardan kendinizi nasıl çıkarıyorsunuz?

Bu konuda yapılacak birçok şey olabilir belki. Özellikle “patron”lar açısından baktığımızda ödüllendirme (para ile, hediye ile, tatil ile vs), cezalandırma (yıpratma, sindirme, azarlama, korkutma vs) gibi yöntemler görebiliriz. Boşverin patronları, kendi kendinizin patronu olun ve en güzelini tercih edin, kendinizi ödüllendirin. Ben kendimi ödüllendirmeyi tercih ediyorum, bunu nasıl yaptığımı kısaca anlatayım.

Birçok farklı müşteri ile ve birçok farklı proje içinde çalıştığım bir gerçek. Bunların yanında kişisel olarak ilgilendiğim blogum ya da çeşitli zamanlarda katıldığımız eğitimler, seminerler de eklenince 5-6 farklı task-list ortaya çıkabiliyor. Günleri nasıl çalışmalara böldüğümü belki bir başka yazıda anlatabilirim, bugün ödüllendirmeyi anlatmak istiyorum.

Diyelim ki bitmesi gereken 3 farklı iş var listede. Bunları önem derecesine göre sıraladım ve tahminen 4 saat sonra bitmiş olacaklar. Çalışmaya başladığımda beni yolumdan ayıracak birçok etken ortaya çıkıyor. Çalan telefonda 40 dakikaya varan konuşmalar, ardı ardına gelen onlarca mail, facebook uyarıları ki işin bir parçası olunca kapatamıyor insan, zaman zaman konsantre olmayı zorlaştırıyor. Böyle zamanlarda bir süre ve hedef belirliyorum.

[alert type=”yellow”]Örneğin:

A-B-C işleri
1-2-3 blog yazıları
I-II-III işleri
[/alert]

bu gün saat 18:00 e kadar  bitirirsem eve dönerken kendime güzel bir tatlı ikram edeceğim. Ya da işler biterse erkenden çıkıp Kordon’da bir süre denizi izleyeceğim vs.  Eğer “küçük şeylerle mutlu olabilen” biriyseniz bu ödüller gerçekten sizi motive edecektir. Yok ben küçük şeylerle mutlu olmuyorum derseniz de o zaman mutlu olmak için bu ödüllendirme yönteminden başka bir şeyler aramanız daha iyi olur.

Motivasyon için kendinizi ödüllendirin” te bir düşünce

  1. dieta diyor ki:

    İki günlük sürede almış olduğum Yönetim Becerileri eğitimin faydalı olduğu ve birçok konuda kendini yenilediğimi hissediyorum. Genel olarak konu olaylara tümden bakma ,olayların gerisine de bakma ani karar vermem ve önceden bir yaklaşım içinde bulunmamayı öğrendim. Sabırlı olmayı,farklı düşünme ve farklı görme bilinci olma vb.gibi.

Bir Cevap Yazın