Twitter hesabımı takip edenler McDanold’s ve müşteri memnuniyeti konusunda bir şeyler gevelediğimi görmüştür. Şimdi burada olayın ayrıntılarını aktarmak istiyorum.

Hem staj yaptığım firma için hem de dönem ödevime yardımcı olacağı için perakende sektörü ve müşteri memnuniyeti ile ilgili geçmiş yılların gazete haberlerini tarıyordum. 2007 Eylül tarihli Dünya Gazetesi’nde McDonald’s Türkiye Genel Müdürü Sadi Fansa ile yapılan bir röportajda şöyle diyordu Fansa: “Dünya çapında 51 yıldır anayasamız olan “Kalite-Servis-Temizlik ve Değer” İlkeleri ve bunları yıllardır taviz vermeden aynı kararlılık, istikrar, süreklilik ve şevkle uygulamak bence en önemli ayrıcalığımız” ve arkasından ekliyordu “Müşterilerimiz bize öneri ve şikayet gibi her türlü konuda çağrı merkezimiz ya da web sitemizden konuk defteri yoluyla irtibata geçebilirler. Bu iletişime önem veriyoruz.”

Bu satırları okuduktan sonra aklıma bir gün önce (15 Aralık Pazartesi) Forum Bornova’da yer alan McDonald’s’da gördüklerim aklıma geldi ve web sitesi üzerindeki “Konuk Defteri”’ne bir not bıraktım. Yaklaşık olarak şöyle bir nottu:

Pazartesi günü akşam saat 7:30 sularında Forum Bornova’da bulunan restoranınızda arkadaşlarımla birlikte akşam yemeği yedik. Genel olarak memnun olmamıza rağmen gördüğüm bir manzara beni biraz rahatsız etti. Giriş kapısından kasaya kadar olan bölüm sanki yerlere bal dökülmüş gibi yapış yapıştı ve bastığınızda ayaklarınız yere yapışıp tuhaf sesler çıkarıyordu. Önce “bir kaza olmuştur birazdan temizlenir” diye önemsemedim ama orada bulunduğumuz süre içerisinde hiçbir görevlinin bununla ilgilenmediğini görünce şaşırdım çünkü görmemeleri mümkün değildi. Bunu orada dile getirmedim çünkü gördükleri halde ilgilenmemeleri, söylediğim takdirde ufak çaplı bir panik ortamı ya da krize sebep olabileceğini düşündürdü. Temizlik konusuna ne kadar önem verdiğinizi biliyorum fakat müşterilerin gözü önünde böyle bir manzaranın bulunması hoş bir durum değil. Her müşteri gördüğünü dile getiren bir müşteri olmayacağı için bu tür ufak ayrıntıların -marka olarak olmasa da- şube olarak imajınızı kötü etkilemesine izin vermeyeceğinizi düşünüyorum.

Daha sonra (Salı akşam) şanssız bir zamanda, telefonumun şarjının bitmek üzere olduğu bir anda, tanımadığım bir numara aradı. Kendisi McDonald’s’a gönderdiğim mesaj için arıyordu ve görüşmek istiyordu. Çarşamba günü müsait olduğumu, akşam görüşebileceğimizi belirttim ve şarjım bitti.

Çarşamba günü tekrar görüştük. Beni arayan kişi McDonald’s İzmir Bölge Danışmanı Tamer Bey idi. Akşam Forum Bornova McDonald’s’da (olay yeri) buluştuk. Çok sıcak karşılandım. Hava biraz serindi ama çikolata sıcaktı. Tamer Bey, gönderdiğim mesajın bir şikayet olarak değerlendirildiğini, bu tür şikayetlerin, özellikle de temizlik ile ilgili olması nedeniyle, çok önemli görüldüğünü, olayın muhtemelen yoğunluğun yaşandığı bir zamanda gerçekleştiğini, yere dökülen her ne ise temizlendiği halde kalıntıları olabileceğini aktardıktan sonra, McDonald’s restoranlarında yere dökülen bir kolanın nasıl bir temizleme prosedüründen geçirildiğini, gönderdiğim mesajın en alt ilgiliden en üst ilgiliye kadar nasıl ulaştırıldığını vs. detaylı olarak anlattı. Ben de pazartesi günleri özellikle Gnctrkcll kampanyası nedeniyle büyük bir kalabalık olduğunu, bu nedenle böyle istenmeyen durumların olabileceğini, benim bir şikayet olarak değil, işletme okumuş bir müşteri olarak “iyi müşteri geri bildirimde bulunan müşteridir” mantığıyla bu mesajı gönderdiğimi iletip gösterdikleri ilgi için teşekkür ettim. Ayrıca twitter mesajlarıma denizgur “İddia ediyorum tüm dünyayı bilemem ama tüm Türkiye’deki en kötü ve en yavaş hizmet veren McDonald’s Forum Bornova’dakidir” şeklinde bir cevap vermişti bunu da ilettim kendilerine ve bu tür şikayetleri olan arkadaşların da bizzat Tamer Bey’e düşüncelerini aktarabilecekleri cevabını aldım.

Buna benzer örneği daha önce Özgür Emre Öztürk’ün bloğunda [burada – burada – burada] görmüştük ama açıkcası hiç böyle gelişeceğini yani arayıp görüşmek isteyeceklerini düşünmemiş, bir mail atıp teşekkür ederler sanmıştım. Yanılmışım.

Tabi gözümden kaçmayan bir şey de vardı. Ben gideceğim için mi bilemem ama bu olaya sebep olan yer yani kapı girişi ben gittiğimde yeni silinmiş ve bir de “Kaygan Zemin” tabelası konulmuştu. Bir görevli de oturduğum masaya gelip zaten silinmiş olan masayı birkez daha sildi. Ayrıca yukarıda verdiğim linkte anlatılan olay gibi “iki kupon verelim gönderelim ” gibi bir yaklaşım da yoktu.

Son olarak Mc Donald’s’ın CEO’su Jim Skinner’in söylediği bir cümle ile bitirmek istiyorum doğruluğu tartışılacak bir cümle ama; “50 yıl sonra yine hamburger satar mıyız bilemem ancak ne satıyorsak yine en iyisini satıyor olacağız.”

 1. Wakuman diyor ki:

  Biraz geç gördüm bu yazıyı (: teşekkür ederim ilettiğin için ben de şikayetvar.com’a yazmayı düşünüyordum. Direkt olarak konuk defterine yazıyorum şimdi. Daha önceki gün tekrar başımıza geldi bu olaylar. O kadar Mc gezdim bir tek burada sorun yaşıyorum sanırım. Teşekkür ederim tekrar.

 2. Erdal ERDOĞDU diyor ki:

  güzel bi sirket sorumluluğu olmuş, ben pek sevmem mc ide, burger ı da ben daha çok yarım ekmek dönerciyimdir ama eğer böyle bir aktivitenin birebir içinde bulunduysan adamlar gercekten çok hassas ve işlerinin ehli olmalılar.. güzel paylaşım..

 3. Erdal ERDOGDU www.erdalerdogdu.com diyor ki:

  Dünya çapında bir firma olmak is a key-term 🙂

  bu adamlar öpücükle büyümüyolar 🙂

  ama gıcık olduğum bi diğer konu, fast food ayağına bize ellerimizle yemek yedirmeleri, benim köyde ki babannem eliyle yeyince geri kalmıs köylü olur, burdanın dünyanın parasıyla, yağlı patatesleri, burgerda chicken wings leri elinle yersin sen istemeden kolanyalı mendil bile vermezler :)))

 4. MonteCito diyor ki:

  iyi bir noktaya parmak bastın.. doğru söze ne denir 🙂

  Elle yemekten de çekinirim, çok ciddi şekilde çatal bıçakla yemekten de.. ortasını bulmak lazım ve kolonyalı mendil istemek de 🙂

 5. burcu diyor ki:

  neden dir bilmiyorum yaklaşık 8 aydır mc ten yemek yiyorum vede vatan caddesindeki mc ten ireniyorum elemanlara müdürleri aşırı bağırıyor vede kendileride müşterilere bagırıyor müdür eğitimini biraz geliştirin lütfen özelliklede bayan müdürlüeriniz kendi kendi lerini iş yapıp müşterilere bağırıyorlar yarında gittigimde lütfen aynı şey olmasın lütfen lütfen….

Bir Cevap Yazın