Geçmiş yıllarda hep basitliğiyle eleştirilen Ege Üniversitesi 30. Bahar Şenlikleri tatsız bir olayla başladı. Kaybettiğimiz arkadaşımız için üzgünüz.

Şenlik programında bugün saat 20:00’de Ziraat Fakültesi Tiyatro Topluluğunun düzenlediği bir gösteri var. Rus tiyatro yazarı ve modern kısa öykülerin kurucularından olan Anton Çehov’un Martı isimli eseri sahnelenecek. Ben de birazdan gitmek için hazırlanmaya başladım. Gitmeden önce oyun hakkında biraz bilgi paylaşmak istiyorum. Chekhov in a 1905 illustration.

Bu oyun Anton Çehov’un dört büyük tiyatro oyunu kabul edilenler arasında ilk yazılmış olanıdır. 1895’de yazılan oyun, dört ana karakter arasındaki romantik ve sanatsal çatışmalar etrafında geçer. Bu karakterler, saf bir kız olan Nina, sönmekte olan yıldız Irina Arkadina, deneysel oyun yazarı oğlu Konstantin Treplev ile ünlü ve pek kültürlü olmayan yazar Trigorin’dir.

Anton Çehov “Martı” adlı eserinde bir çiftlikte bulunan orta ve aydın tabakaya mensup insanların yaşayış tarzını anlatmaktadır. Çehov bu konuyu ele alarak bu iki tabakanın yaşamış olduğu üretimsiz hayatı eleştirmektedir. Çehov eserinde karakterler arasındaki iletişimsizliği ana unsur şeklinde kullanarak bu üretimsiz yaşayışın karakterler üzerine daha çok yerleştiğini göstermektedir. Ayrıca başta Treplev ve Arkadina olmak üzere, tüm kahramanların günlük hayatta aralarındaki uyumsuzluğu ve anlaşmazlığı okuyucuya gösterebilmek için de iletişimsizlik unsurunu kullanmaktadır. #

Oyunu izlememiş olanlar için ayrıntıları yazmıyorum, isterseniz Vikipedia’dan ayrıntılarına bakabilirsiniz. Martı

Oyunu e-kitap olarak indirmek isterseniz Project Gutenberg adresi: The Sea-Gull

Oyunun orjinal Rusça metni Чайка

Ege Üniversitesi 30. Bahar Şenlikleri etkinlik programına ise buradan bakabilirsiniz.

Ege Üniversitesi 31. Bahar Şenlikleri programı.

Bir Cevap Yazın