İş dünyasında tartışmalı bir konudur iş verenlerin nasıl birer personel istediği. Bazıları çeşitli sıfatlarların ardına gizler, bazıları madde madde yazar istediklerini. En belirgin şekilde de iş ilanlarında hissedilir bu, biraz şundan bilsin, biraz bundan bilsin vs. gibi istekler olur. Bu istekleri daha akılda kalıcı şekilde anlatmak gerekirse:

İş verenler çalışanlarını Atlas gibi güçlü olmasını isterler. İş başlar başlamaz sırtlarına yükleyecekleri “dünya” ağırlığında yükü paylaşabileceği bir takım arkadaşı olmadığı için (bir diğer yazının konusu olacak!) eğer bu eleman Atlas gücünde değilse, kaybetmiştir. O gider ve bu güce sahip olduğu düşünülen bir başkası gelir.

Aynı zamanda Sonic kadar da hızlı olmalıdır işveren gözünde eleman. Bir iş bitmeden diğerine yetişmeli, zaman ve mekandan bağımsız tutmalıdır işi. Yapılması gereken iş daha masasına gelmeden bitmiş halini teslim etmelidir iyi bir eleman. Çünkü Kotler “You have to run faster to stay in same place.” demiştir.

İyi bir eleman SpiderMan gibi güçlü hislere sahip olmalıdır. Ne zaman neyin olacağını hissetmeli, karşı hamlesini planlamalıdır. Hatta yapılacak işleri önceden hissetmeli ve henüz iş ortaya çıkmadan yapıp Cem Yılmaz’ın tabiriyle “Yapılmışı var” demelidir.

Güçlü hisleri olan eleman aynı zamanda geceleri de görebilmelidir etrafını. Karanlığın, belirsizliğin hakim olduğu dönemlerde Batman gibi süzülmeli, tüm olumsuzluklardan uzak tutmalıdır kendini.

İstenilen en önemli özelliklerden biri de Buz Adam gibi soğuk kanlılıktır elbette. Öyle gülelim, eğlenelim ya da duygusallaşalım, romantikleşelim olmamalıdır elemanın hayatında. Her zaman soğuk, her zaman seviyeli, her zaman bir heykel gibi saklamalıdır içinden geçenleri.

Hani Atlas olmalı dedik ya bu eleman. Bir süre sonra Atlas olmak da yetmez işverene. Goro gibi dört kolunuz olmasını isterler. Tabi bu dört kol da birer Atlas kolu ve dördünde birer dünya. Taşı taşıyabilirsen.

Tabi ki güç, kuvvet yanında karizması da olmalı elemanın. Supermen olmalı, kırmızı pelerini, kaslı vucuduyla etrafına göz dağı verirken en olmadık zamanda, en kritik durumda hop diye ortaya çıkarak bütün sorunları çözmelidir Süper Eleman.

Fakat bu maddeler yeterli mi? Tabi ki değil. Bir elemanda olmazsa olmaz ve en değerli özellik Sylar olmaktır. Yani iyi bir eleman, gördüğü tüm süper kahramanlardan güçlerini çalabilecek birisi olmalıdır. Her geçen gün biraz daha güçlü olmalı, tek başına dünyayı dize getirmelidir.

  1. Pingback: Tweets that mention İşveren nasıl eleman ister? -- Topsy.com

  2. S.Taner diyor ki:

    Güzel bi yazı olmuş, bir de ben ekleme yapayım. İşveren tüm bu niteliklere sahip olmasını ama en düşük fiyatta çalışmak isteyen bir eleman ister 😉 Sonuçta işveren bu, daha çok kendi için iyi olanı yapar, eleman için değil..

  3. Pingback: Çalışan nasıl patron ister?

  4. Sharron Clemons diyor ki:

    Güzel bi yazı olmuş, bir de ben ekleme yapayım. İşveren tüm bu niteliklere sahip olmasını ama en düşük fiyatta çalışmak isteyen bir eleman ister 😉 Sonuçta işveren bu, daha çok kendi için iyi olanı yapar, eleman için değil..

  5. Pingback: İşveren Gözünden Çalışana Bakış. İşveren Nasıl Eleman İster?

  6. Pingback: İşveren Gözünden Çalışana Bakış. İşveren Nasıl Eleman İster?

Bir Cevap Yazın