Duyduğuma göre memleketimde birçok fabrika işçi çıkarmaya başlamış. Hem de 20 -30 kişilik gruplar halinde. Bir değil, iki değil. Onlarca insan ne yapar ne eder bu kış ortasında diye düşününce insan bir tuhaf oluyor. Neden peki? Niye bu insanlar işten çıkarılıyor ? Şöyle ki:

  • Düşük kur: Ürettiğinin neredeyse tamamını ihraç eden firmaların geçmiş dönemlerde yaptıkların anlaşmalarda 1.6 – 1.8 seviyesinde olan kurun henüz teslimat yapmadan tabanı görmesi firmaları neredeyse maliyetine hatta zararına üretim yapmaya zorlamış ve ihracatçının ne kadar zor durumda olduğunu gözlar önüne sermiştir.
  • Yöneticilerin eğitimsizliği: Hemen hemen aynı büyüklükte olan birkaç firmanın birbirleriyle rakabet etmek için fiyatları olabildiğince aşağı çekmesi bu firmalara zarardan başka birşey getirmemektedir. Şu an okumakta olduğum Pazarlama Savaşı isimli kitapda dediği gibi fiyat düşürmek sadece pazar liderinin kullanacağı bir stratejidir. Aksi halde zarardan başka bir işe yaramaz. Yöneticiler kar marjını düşürüp pazar payını yükseltmek yerine birim başına karı yükseltip mevcut pazar payıyla yetinmelidirler çünkü sektör yeterince küçük ve yeterince oyuncu var. {Bkz:Maximizing the profit.}
  • Çalışanların eğitimsizliği: Çalışanların yaptıkları işe gösterdiği özenin kendisine çeşitli şekillerde döneceğini bilmesi, bunun için var gücüyle en iyisi için çalışması, bir anlamda kurum kültürü edinmesi işleri biraz yolunda tutabilir.
  • Üzerinde biraz daha düşününce onlarca sebep bulmak mümkün ama bu kadar yeter sanırım.

    Dersten çıkmadan imzanızı atmayı unutmayın ama lütfen herkes kendi yerine atsın. Sınıfta 10 kişi var listede 45 imza. Ayıp oluyor arkadaşlar. :))

    Bir Cevap Yazın