İşyeri seçimi bir işletmenin geleceği açısında ne kadar önemlidir? Basit bir örnekle açıklamaya çalışayım. Öncelikle bu akademik bir yazı değildir belirtmek isterim.

Gerçekten basit olması için iki farklı işyerinin (gevrekçi) seçimindeki stratejik doğruluk ve yanlışlık üzerinden gitmek istiyorum. İlk işletmemiz İzmir’de Sanayi Metro İstasyonu’nun hemen çıkışında DHL’nin önünde duran gevrekçi. Güler yüzlü, metrodan çıkan herkesi (hemen hemen hepsi devamlı müşterisi olmuş) günaydın diye karşılayan birisi. Müşteri memnuniyetine de çok önem veriyor. İki kere peçete istedim diye her alışımda bir tane peçete koymaya başladı poşete. Bir sokak arkasında Topraktan olduğu halde, hergün önünde uzun kuyruklar olur bu gevrekçinin. Birçok insan belki Topraktan’ı görmemiştir ama bu gevrekçiyi hergün aynı yerde aynı güler yüzlülükte görüyorlar.

Diğer işletme ise biraz ileride, Turkcell ofisinin önünde, üst geçidin altında merdivenin arkasına saklanmış kuytu bir yerde. Eğer arka taraftan geliyorsanız merdivenin yarısına kadar çıkmış olursunuz onu gördüğünüzde, ki ben o şekilde görmüştüm, ön taraftan geçiyorsanız da zaten Ankara Asfaltı’nda aracınızla hızınızı almış bir şekilde gidiyorsunuzdur ve durmak içinizden gelmez. Ben ilk gördüğümde çok şans vermemiştim bu gevrekçiye ve düşündüğüm gibi de oldu. Ne kadar zamandır yok bilmiyorum ama bugün farkettim artık orada olmadığını.

İşletme yeri seçimi üzerinde çok düşünülmesi gereken, okulda bir yıl boyunca çeşitli senaryolarla hesaplamalar yaptığımız bir konu. (Tedarikçiler şuralardaysa fabrikayı nereye kuralım ki hepsine en hesaplı uzaklıkta olsun, fabrika şuradaysa depoları nerelere kuralım ki optimum rakamlara ulaşalım vs. Bu hesapları verip boğmak istemem ama yinede merak edenler için benzer uygulamalar şu sitede mevcut. Şu örnekte ise doğrusal programlama modeli adım adım görülebilir.)

Bir Cevap Yazın