Bütün insanların sizden hoşlanmasını istemez misiniz? Peki bunun için ne yaparsınız? Bu soruya birçok kişinin “Ben kendimi başkalarına göre değiştirmem, beni sevmiyorlarsa, benden hoşlanmıyorlarsa bu onların sorunu. Onların benden hoşlanması için kendimi değiştiremem” şeklinde yanıt vereceğini biliyorum. Fakat insanların sizi sevmesi, sizden hoşlanması için kendinizi değiştirmenize ya da olmadığınız bir kişi gibi davranmanıza gerek yok. Birkaç küçük ayrıntıya dikkat ederek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Tabi ki bu noktada “Neden tüm insanlar benden hoşlanmalı? Bunu niye önemseyeyim ki?” sorusunun gündeme gelmesi de olası. Burada bahsettiğim herkesin sizden hoşlanması aslında biraz genel bir kavram. Bireye indirmeden, toplum genelinde sevilen ve değer verilen bir kişi olmak aslında kendini gerçekleştirme aşamasında önemli bir adım.

Peki dikkat edilmesi gereken küçük adımlar neler olmalı? Kısaca değinmek gerekirse:

1:Başkalarıyla içtenlikle ilgilenin!

Dinleyin, empati yapın ve karşınızdaki kişinin fikirlerine önem verdiğinizi gösterin. Önem vermeyip de veriyormuş gibi yapın demiyorum. Gerçekten ilgilenin. Onların sorunlarına beraber çözüm arayın. “İyi dost, kötü günde belli olur” derler. Kötü gününde siz yanında olun ki, ona verdiğiniz değeri gösterin. Sadece kendileriyle değil aileleriyle de ilgilenin. Yakın olmak, birlikte vakit geçirmek empati yapmanızı kolaylaştıracaktır.

2:Gülümseyin!Smile

Gülümsemek konusunda düşüncelerimi defalarca yazdım. Eğer siz gülümserseniz, gülümsemeniz tüm dünyayı pozitif bir enerjiyle kaplayacaktır. Dünya üzerinde gülümsemek kadar kolay, basit ve maliyetsiz bir ilaç ya da bir terapi yoktur. Sabah evde aynanın karşısında kendinize bile gülümsemeniz tüm gününüzün güzel geçmesine sebep oluyorsa, karşınızdaki insana da gülümsemeyle yaklaşmanız ardından gelecek dakikaların neşe içinde geçmesine sebep olacaktır.

3:Kullanılan dil ne olursa olsun, kişi için en önemli ve kulağa hoş gelen söz kendi ismidir.

Genel bir sorundur. Herkes isim hafızasının kötülüğünden şikayet eder. Fakat en önemli şeylerden biri de karşınızdaki kişiye ismiyle hitap etmektir. İsim hatırlama konusunda birçok tavsiyeler var. Bunları deneyin ve isimleri unutmayın. Konuşmanız esnasında da -karşınızdaki kişiyi rahatsız etmeyecek sıklıkta- ismini sık sık kullanın. Aranızdaki samimiyetin derecesine göre sıfatlar kullanın. Hanım, bey gibi sıfatlar güzel bir gülümsemeyle birlikte tüm dünyayı cennete çevirebilir.

4: İyi bir dinleyici olun. Diğer insanlara kendilerinden söz etmeleri için cesaret verin.

İyi bir konuşmacı olmanın yolu iyi bir dinleyici olmaktan geçer” demiştim. Dinlemek, konuşmaya yön veren en önemli unsurlardan biridir. Dinleyin ki, karşınızdaki kişiye nasıl cevap vereceğinizi şekillendirin. Ona onun cümleleriyle karşılık verin ve bu arada kendilerinden bahsetmeleri için fırsat verin. İnsanlar kendilerini anlatmaya ihtiyaç duyarlar. İlgi alanlarından bahsetmek, yaptıklarını paylaşmak isterler. Siz hiçbir şey söylemeden dinleseniz bile, karşınızdaki kişi saatlerce kendini anlattığında sizinle sohbet etmenin ne kadar keyifli olduğunu düşünecektir. Çünkü siz onun istemediği hiçbir şeyi yapmamış, ona hiç müdahale etmemiş, karşısında “ben” dememişsinizdir. En önemli noktalardan birisi de işte bu. İnsanlar karşısında konuşan kişinin “ben” demesinden rahatsız olur.

5:Karşınızdaki kişinin ilgilendiği konulardan söz edin.

Saatlerce hiç ilginizi çekmeyen bir sohbetin döndüğü, kalabalık bir gurup düşünün. Siz sessiz sessiz oturuyor, arada bir kafa sallayarak diğerlerini onaylıyorsunuz. Tam bu sırada birisi geliyor ve guruptakinin dışında, tam da sizin ilgi alanınızı çekecek bir konudan sohbet etmeye başlıyor. Konuştukça sohbetiniz derinleşiyor, adeta guruptan bağımsız bir şekilde, sanki farklı bir dünyada gibi devam ediyorsunuz…

Şimdi bu gurubun bir değerlendirmesini yapalım. Bu guruba ilk kez dahil olduğunuzu düşündüğünüzde, sizinle, ilgilendiğiniz bir konuda saatlerce sohbet eden kişi sizce de oyuna bir puan önde başlamadı mı?

6:Karşınızdaki kişinin önemli biri olduğunu hissettirin ve bunu içtenlikle yapın.

Herkesin mutlaka iyi olduğu bir iş, taşıdığı bir özellik vs. vardır.  Karşınızdaki kişinin taşıdığı özelliklerini gözlemleyin. Bazıları iyi yemek yapar, bazılarının gözleri güzeldir, bazıları ise güzel gülümser 😉 İşte burada size düşen taşıdığı bu güzelliği/özelliği için kendisine iltifat etmektir. İltifat etmek, sınırları zorlamadığı sürece her zaman olumludur. İltifat ederken dikkat edilecek en önemli nokta ise gerçekleri söylemektir.  Güzel olmayan bir kadına “güzelsin” demek yerine daha başka bir özelliği ile, mesela “bu kadar çok kitap okuduğuna inanamıyorum, harika bir şey, senin gibi okuyabilseydim keşke” demek daha yerinde bir davranış olacaktır. Fakat bu durumda gerçekten çok kitap okuyor olması ve sizin de bu duruma gerçekten hayran olmanız gerekir.

Önemli olan nokta insanların hangi özelliklerinin diğer insanlar karşısında üstün bir konumda olduğunu görmek ve bunu ön plana çıkaracak şekilde konuşmaktır. Bu şekilde davrandığınız zaman samimiyetiniz ölçüsünde siz de sevilmeye başlarsınız.

Bu yazıyı okuduktan sonra aynanın karşısına geçip bir düşünün. Acaba bunların kaç tanesini yapıyorsunuz?  Hiç yapmıyorsanız ikinci maddeden başlamanızı tavsiye ederim. Sonra diğerlerini de deneyip birkaç ay sonra hayatınızın nasıl değiştiğini gözlemleyin. Ama sonra gelip “her geçen gün biraz daha iyiye gidiyor mu?” diye burada sonuçlarını da paylaşmanızı istiyorum. Ben yıllardır bu kurallara dikkat ediyorum ve çok başarılı olduğuna inanıyorum. İlk kez de bu düşüncelerimi başkalarıyla paylaştım. Umarım sizler için de yararlı olur.

Foto:

http://weheartit.com/entry/1912802

http://weheartit.com/entry/1196618

  1. Fulya diyor ki:

    Aslında herşeyin özeti içten ve samimi olmak, doğal olmak, ‘gerçek’ olmak… Ancak böyle olursa insan konuşmadan bile sadece gülümseyerek karşısındakine tarifsiz cümleler kurmuş olur ki bence bu konuşmaktan çok daha anlamlı ve ‘gerçek’tir… Ellerine sağlık canım benim.

  2. selin diyor ki:

    Aslında bunlardan bir tanesini bile yapmak bence insanların sizi sevmesi için yeterli. Örneğin “gülümseme” meselesini sık yaptığım dönemlerde insanların bana daha çok sempati duyduklarını, beni sıcak, samimi bulduklarını farkettiğimi ve bana ifade ettiklerini söyleyebilirim.

Bir Cevap Yazın