Çocuğunuza, eşinize ya da bir çalışanınıza herhangi bir konuda çok beceriksiz olduğunu, aptallık ettiğini, bunu için hiç yeteneği olmadığını, her şeyi yanlış yaptığını ve mahvettiğini söylerseniz bütün cesaret ve azminin kaybolmasına neden olursunuz. Ancak tam tersi bir teknik uygularsanız, onu yüreklendirirseniz, yapacağı şeyin ne kadar kolay olduğunu, onun bu konudaki yeteneğine inandığınızı gösterirseniz, bunu yapmak için elinden gelen çabayı sarf edeceğini görürsünüz.(Dale Carnegie)

Bununla ilgili olarak John Dewey “Önemli olma tutkusu, insan doğasındaki en önemli tutkudur” diyor. William James ise benzer şekilde “insan doğasındaki en önemli tutku beğenilme tutkusudur” diyor. Öyleyse, karşınızdaki kişiye önemli biri olduğunu hissettirin, onları yüreklendirin ve hataların kolayca düzeltilebileceğini gösterin. Öyle de olacaktır.

  1. Muhabbet Ağası diyor ki:

    ben kendi adıma yürekli biri değilimdir, kendi yapmadığım şeyleri başkasına yaptırmaya çalışmam ne kadar doğrudur bilmem ama, insanları yüreklendirdiğim, onları gazladığım en iyi yaptığım şeyler arasındadır…

  2. Pingback: Liderliğin vazgeçilmez on kuralı

Bir Cevap Yazın