Gelecek mi bu günü yaratır yoksa bugün mü geleceği?

“Geleceği yaratmak için bugünü geleceğe göre şekillendiririz. Dolayısı ile gelecek bugünü yarattığı gibi, bugün olan her olay geleceği bir şekilde etkileyeceği için bugün de geleceği yaratır aslında. Bir nevi tavuk – yumurta örneği. Birinin varlığı diğerine bağlı olan iki kavram. Gelecek, gözümüzde canlandırdığımız, olacağını bildiğimiz zaman içindeki bir dilim, bugün ise geçmişte gelecek gözüyle baktığımız, isteğimize göre şekillendirmeye çalıştığımız zaman. Geçmişin içindeki gelecek gibi. “

Bu soru geçen yıl katıldığım bir konferansta sorulmuştu. Eski notlarımı karıştırırken o gün karaladığım bir paragraf buldum. Birkaç cümle ile kendimce özetlemişim soruyu. Paylaşmak, değerlendirmek istedim.

Not: Ben yazarken arka planda Şebnem Ferah, Çakıl Taşları parçasını söylüyordu. Bu parçada geçen “Benim umudum var” dizeleri derin düşüncelere dalmama sebep oldu. Gözümün önüne Lord Of The Rings filminden bir sahne geldi. “There is always hope” diyordu. Hayat boyu unutulmaması gereken bir gerçek: Her zaman için bir umut vardır.


gelecek mi? bugün mü?” te bir düşünce

  1. Pingback: Umut kesinlikle gereklidir - Mümin Erakbaş

Bir Cevap Yazın