Foursquare kullanımının her geçen gün arttıgı günümüzde bu servisin en önemli faydalarından biri de bırakılan tipler ile yer ve mekan hakkında edindiğimiz bilgiler.  Zaman zaman “Neden Foursquare kullanıyorsunuz?” diyenlere tipleri örnek göstermek bile yetiyor.

Tabi bu Tip özelliği mekan konusunda fikir verme amacınının yanında bir tanıtım alanı olarak da cok etkili bir bölge idi. Bölgeydi diyorum çünkü artık bu özelliğini kaybetti diyebiliriz.

Birkaç ay öncesine gidelim. Foursquare mobil cihazlarda kullandığınızda check-in yaptıgınız mekanda en çok hangi Tip “yapıldı” olarak işaretlenmişse o Tip en üstte ve check-in ekranında çıkıyordu.  Bu da birçokları için güzel bir reklam alanı oldu. Örneğin, İzmir genelinde birlikte çalıştığımız bir firma için bu şekilde bir çalısma yaptık. Belli başlı noktalara o yerle ilgili açik uçlu, genel içerikli tipler bırakarak herkesin ” yaptım” şeklinde işaretlemesini bekledik.

Bir süre sonra (ki bu birkaç gün değil birkaç aylık bir süreç) yapılan bu tipler ile onlarca mekanda en üst sırada bu firmanın adının ve bağlantısının geçtiği tipler yer aliyordu. Firmanın Foursquare hesabı 1000 arkadaş sınırına ulaştı (firma sayfaları özelliği henüz gelmemişti) ve hiçbir maliyet üstlenmeden yapılan çalısmaların çok geniş bir mecrada duyurulması sağlandı.

En guzel tarafı da bir süre sonra bu geri donüşleri farkedip başka firmaların da benzer şekilde uygulamalar yapmaya çalışması oldu.

Peki sonra ne oldu? Artık Foursquare uygulamanızda check-in yaptığınızda en üst sırada en çok “yaptım” şeklinde işaretlenen değil, rastgele seçilmiş iletiler görülüyor. Bu nedenle yapılmış çalışmaları taklit ederek fırsattan faydalanmak isteyenler geç kaldı ama bu güne kadar kullananlar güzel bir alanda uzun süre maliyetsiz bir tanıtım yaptılar.

Bir Cevap Yazın