Empati konusunda düşündüklerimi (sıkıntılarımı) “Empati yapıyor musunuz?” başlıklı yazımda anlatmıştım. Bu gün de Erdal Erdoğdu “İletişim kurarken empati kurma yetisine sahip olmak” başlıklı bir yazı yayınladı. Bu yazıya eklediğim yorumu kendi blogumda da paylaşmak istiyorum.

Bu konuda Üstün Dökmen üç temel ögeden bahsediyor. Şöyle ki:

“a)Empati kuracak kişi, kendisini karşıdakinin yerine koymalı, olaylara onun bakış açısıyla bakmalıdır.
b)Empati kurmuş sayılmamız için, karşımızdaki kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamamız gereklidir. Yalnızca duygularını ya da yalnızca düşüncelerini anlamak yeterli değildir.
c)Empati kuran kişinin zihninde oluşan empatik anlayışın, karşıdaki kişiye iletilmesi davranışıdır. “

Kendini karşıdakinin yerine koyma konusunda sıkıntı yaşadığımız nokta her ne kadar kabul edilmese de toplum içinde bir takım sınıflaşmaların olmasıdır diye düşünüyorum. Okul gibi daha küçük birimlerde bile sınıf ayrımına bağlı olarak oluşturulan gruplar bu gruplardaki kişiler arasında empatik bağ oluşmasını engelleyen önemli bir etken.  Bunun yanında geçmişimizden gelen ve bir takım kültürel bağlar sebebiyle sıyrılamadığımız “her şey konuşulmaz” gibi tabu oluşturan kurallar da ikinci maddede bahsedilen hem duygu hem düşünceyi anlamayı zorlaştıran en büyük etkenlerden biri. Duygular az çok anlaşılsa bile düşünceler anlaşılamamakta, düşünceler açığa vurulduğunda duygulardan uzaklaşılmaktadır. Son olarak zihninde oluşan empatik düşünceyi karşıdaki kişiye aktarma noktasında tek söyleyeceğim çok ciddi iletişim sorunlarıyla boğuşan bir toplumda bunun ne kadar zor olduğunu tahmin etmek son derece kolay. Önce iletişim sorunlarından kurtulursak sonra düşüncelerimizi daha iyi anlatabiliriz ve empati yapmamız o noktada daha da kolaylaşır.

  1. Javacikiz diyor ki:

    Üstün Dökmen’i çok beğeniyorum. Ben de yazılarımda sık sık ondan alıntılar yapıyorum. Paylaşım için teşekkürler.

  2. Mümin Erakbaş diyor ki:

    Üstün Dökmen gerçekten değerli bir insan. Ne mutlu ki, bizlere üzerinde düşünebileceğimiz konular sunuyor, örnekler veriyor ve aydınlatıyor. Beğendiğiniz için ben teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın