Buraya satırlarca kahramanlık öyküsü, savaş hikayesi yazmama gerek yok. Dokuz Eylül’ün önemini ve İzmir’in adım adım nasıl alındığını tekrar okumak için şu adrese göz atılabilir. http://marro.ws/montecito/dokuz_eylul

Keman sesi hakkında ne düşünürsünüz bilemem. Benim hep içimi sızlatır. Sanki kemanın yayı göğüs kafesim üzerinde geziyor gibi hissederim. Fakat hiçbir keman sesi İzmir Marşı’ndaki gibi etkilemedi bu güne kadar. Marş değil de bir çığlık gibi gelir bana. Bir ulusun dünyayı titreten çığlığı. Ölmedim, ayaktayım diye haykıran bir çığlık. Dağlarda açan çiçeklerin dünyaya “Merhaba” diye seslenmesidir adeta İzmir Marşı’ndaki keman sesi. Dinleyin efendim. Gözlerinizi kapatıp, Belkahve’de Mustafa Kemal’i düşünün, dağlarda açan çiçekleri düşünün, son sürat Alsancak’a at süren Yüzbaşı Şerafettin’i düşünün. Rüzgarın Mustafa Kemal’e, Yüzbaşı Şerafettin’e ve bize selamıdır keman sesi.

” İlk Hedefiniz Akdeniz’dir… İleri’ emrini almıştık. Anlatılmaz bir hızla mesafeleri aşıyor, İzmir’e doğru uçuyorduk. Kaçan düşman köyleri, kasabaları yakıyor, intikamını sivil halktan alıyordu. Adım başı rastladığımız yürekler acısı manzara, hızımızı büsbütün artırıyordu”

ataturk_kadinlar

Bir Cevap Yazın