Yağmuru severim. Yağmurlu havalar her ne kadar kasvet dolu da olsa, birçok güzelliği beraberinde taşır. Anlayanı kötülüklerden arındırır. İçinde bulunduğunuz psikolojik duruma göre hayatınızın en güzel günü yağmurlu bir gün olabilir. Yağmurda yürümek mesela. Islanma korkusu olmadan, üşümeden, koşmadan yürümek…

Bir de sevmediğim yönleri var yağmurlu günlerin. Birkaçını sıralamak gerekirse;

  • Islanmamanız gereken bir zamanda ıslanırsınız. Şemsiye kullanmayı hiç sevmem, kullanmam da. İt gibi ıslanmak (sucuk, sıçan vs. gibi de olabilir) deyimini hatırlarım her seferinde.
  • Hoplaya zıplaya koşmak zorunda kalırsınız. Sorun hoplayıp zıplamada değil, zıplarken sağ adımınızı attığınız yerde bulunan su birikintisinden sıçrayan kütlenin sol ayağınızın içine dolmasında. Nefret ederim. Her seferinde de kaçamam ıslatırım ayağımı.
  • Şemsiye kullanmayı bilmeyenlerin şemsiyeleri elinize, gözünüze kaçar, onlardan damlayan sularla ıslanır, bu kişilerin ıslak çantalarıyla haşir neşir olursunuz. Bazıları şemsiye kullanmayı abartır, kapalı mekanlarda bile şemsiyesi açık gezer. Bunun için de bir deyim var. “Metroya giren şemsiye açılmaz.”
  • İstanbul, İzmir gibi adı metropol kendi gecekondu şehirlerde yaşıyorsanız 5 dak. yağmurun ardından yollar küçük birer göl olur, yüzme bilmiyorsanız karşıdan karşıya geçemezsiniz ve ben yüzme bilmiyorum.
  • Yol kenarından yürürken arabada koltuğa yayıla yayıla oturan abiler, ablalar ayaklarının yerden kesilmiş olmasının verdiği rahatlıkla son sürat gider, “haha, fakir” diyerek yanınızdaki su birikintisinde ne kadar su varsa başınızdan aşağı boca eder, sonra da dönüp arkasına bakarak pis pis sırıtır.

  1. moonlight_esin diyor ki:

    özellikle dibe vurduğunuz anlarda, sırıl sıklam oluncaya dek yağmurla haşır neşir olmak apayrı bir zevk…

Bir Cevap Yazın