Antoni Gaudi 1852 yılında güney Katalunya’da doğdu. Doğum yeri konusunda farklı düşünceler olsa da resmi kaynaklar Reus kasabasında doğduğunu yazar. Sanatçının ailesi Francesc Gaudi Serra ve Antonia Cornet Bertran bakırcı ailelerden geldiği için eserlerinde doğal şekillere yer vermesinde önemli bir etkide bulunduğu söylenir.

Gaudi, 1873 ve 1877 yılları arasında Escola’da mimarlık okudu. Beş yıllık bir çalışmanın ardından 1878 yılında mimar ünvanı alarak mezun oldu. Bu sırada Elies Rogen’in “Bu diplomayı bir dahiye ya da bir deliye verdiğimizi zaman gösterecektir” demişti. Model of the completed church

Önceleri Gotik ve Katalan mimarisini yansıtan eserlere yönelse de kısa sürede kendi tarzını oluşturan Gaudi, adeta dillere destan olan eserler ortaya çıkarmış bir mimardır. En bilinen eserlerinden birisi 1882 yılında inşaasına başlanan ve 2026 yılına kadar tamamlanması beklenmeyen Sagrada Família (Templo Expiatorio de la Sagrada Familia)’dır. 1926 yılında Gaudi’nin ölümü ile bir süre askıda kalan yapım da sonra orjinal planına uygun olarak devam etmektedir. Kilisenin üzerinde bulunan kulelerin her biri Hristiyanlığın farklı bir temelini temsil eder.

Diğer önemli eserlerinden biri La Pedrera olarak da bilinen Casa Milàdır. Casa Batlló ise diğer Gaudi eserlerinde olduğu gibi modernizm diye tabir edilen özellikleri taşıyan görsel harikadır. Çok büyük olduğu için buraya ekleyemediğim bir fotograf daha iyi anlatacaktır. http://u.nu/8d7i

Bu bilgilere Sagrada Familia’nın hikayesini okurken ulaştım. Gaudi ismini ise Jack Foster’in Fikir Nasıl Bulunur isimli kitabında görmüştüm. “Gaudi, binaların nasıl olması gerektiği kuralını yıktı” diyordu. Ve gerçekten yıktığını gördüm.

    The Spark: Antoni Gaudí: Nature’s Apprentice (dir.yahoo.com)

  1. Burak diyor ki:

    yazi guzel olmus fakat gaudinin en önemli eserlerinden biri Park Guel unutulmus. Adamin hayal dunyasini en iyi yansitan eseri bu sanirim. Ayrica yine Guel ailesi icin yaptigi, Ramblas in sonundaki evler görülmeye deger.

Bir Cevap Yazın