Madem yoğun tempo içinde yeni yazılar yetiştiremiyorum, bir yandan yazı dizileri hazırlarken bir yandan da gözüme çarpan parçaları alıntı yapayım da blog boş kalmasın, üzerinde düşünüp tartışabileceğimiz konular olsun. Bu sefer de Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi (Declaration of Independence)’nin açılış cümlelerini paylaşmak istedim. Üzerinde düşünüp birkaç kez tekrar tekrar okuduğunuzda çok derin anlamlar çıkarabileceğiniz cümleler. Hatta bildirgenin devamı okunmadığında çok yanlış yorumlara sebep olabilecek cümleler ama ben yorumları buraya aktararak siyasi tartışmalar çıkarmak istemiyorum. Sadece fikri yönden bir kıvılcım oluştursun yeterli benim için.

İnsanlığı ilgilendiren olayların akışı içinde, bir ulus, kendini bir başka ulusa bağlayan siyasal bağları koparmak ve doğa yasalarının ve Tanrı’nın ona dünya devletleri arasında bağışladığı bağımsız ve eşit yeri almak gereğini duyduğu zaman, insanlığın yargısına duyduğu o yerinde saygı, o ulusu bu ayrılmaya zorlayan nedenleri açıklamakla yükümlü kılar.

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nden alıntı” te bir düşünce

  1. fxdev diyor ki:

    Geçende aynı konuyu 'pusula' adlı programda irdelediler, hoştu. Amerika'yı Amerika yapanın ne olduğunu gösteren ifadeler mevcut içinde, yargısız sualsiz yargılamadan önce bir 'hmm' yapılmalı…
    Bu arada Amerika'nın %2-3 lük kısmın ateist olması da (resmi rakamlara göre ki bence daha fazladır) ilginç…

Bir Cevap Yazın