Üniversite – Sanayi işbirliği birçok platformda gündeme gelir, herkes yaptıklarını ballandıra ballandıra anlatır. Bu çizgide sessiz sedasız devam eden bir uygulama ise Adecco İnsan Kaynakları firması ile Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü arasında gerçekleştirilen stratejik ortaklıktır.

Nasıl bir uygulama?

Bahsi geçen stratejik partnerlik şu şekilde gerçekleşiyor. Yıl içerisinde insan kaynakları dersine her hafta Adecco ile çalışan firmalardan birinin İnsan Kaynakları Uzmanı konuşmacı olarak geliyor ve o hafta hangi konu planlandı ise onu bu konuşmacı anlatıyor. Öğrencilere kitap üzerinde yazan bilgilerle değil, bizzat uyguladıkları çalışmalarla katkı sağlıyorlar.

Kimler geldi?

Bu çalışma kapsamında;

  • Bakioğlu Holding İ.K Koordinatörü Özgür GÜNERİ
  • Bak Ambalaj İ.K Takım Lideri Koray ERGİNCAN
  • Can Çirişoğlu Danışmanlık sahibi Can ÇİRİŞOĞLU
  • CMS Jant Yönetim Kurulu Üyesi Şener MUTER
  • CMS Jant İnsan Kaynakları Uzmanı Bülent Bey

ve şu an ismin sayamadığım diğer uzmanlar konuk oldular.

Simülasyon çalışması nedir?

Adecco ile stratejik ortaklık sadece derslere konuk getirme şeklinde olmuyor. 3 yıldır yapılan bir diğer çalışma da “Mülakat simülasyonu” çalışması. Bu uygulama şu şekilde gerçekleştiriliyor.

  • Adecco olmayan bir pozisyon için bir iş ilanı yayınlıyor. Bu yıl ilan bir İnsan Kaynakları Uzmanı içindi.
  • Bu ilan ve başvuru bilgileri okulda duyuruluyor. İlgilenen öğrenciler başvurularını belirtilen şekilde yapıyor.
  • Katılımcılar Adecco tarafından çağırılarak sıkı bir mülakata tabi tutuluyor.
  • Yapılan mülakatlar değerlendirilip ilk üçe girmeye hak kazananlara küçük birer hediye veriliyor.

Bu çalışmaya ben de katıldım. Önce cv göndererek başvurumu yaptım. Arkasından ofisi arayıp cv ellerine ulaştı mı, bir sorun var mı diye teyit ettim. Bir süre sonra Adecco İzmir şubesinden Hande Hanım arayıp randevu verdi. O gün staj yaptığım firmadan izin alıp görüşmeye gittim. O güne kadar birkaç mülakat tecrübem olmuştu ama bu daha farklıydı çünkü karşımda gerçekten işinin uzmanı biri vardı. Normalde çabuk heyecanlanan bir yapım var. Yolda eski bir arkadaşı görsem heyecanlanırım, kalp atışlarım hızlanır vs. Ama bu görüşmede heyecanlanmamıştım. Bir süre sohbet ettik. Sonra simülasyon çalışması dışında gerçekte ne istediğim konusunda biraz konuştuk ve yaklaşık 40 dakika süren görüşmemiz bitti. (bunu twitterda yazmıştım)

Benim bu görüşmeden beklentim herhangi bir ödül almak değildi zira görüşmeden sonra Hande Hanım’a yazdığım teşekkür mesajında da belirttiğim gibi bu görüşme bana yürüdüğüm yolun doğru olduğunu, bu güne kadar girdiğim mülakatların aslında gerçek bir mülakat olmadığı, yapılan değerlendirmelerin çok basit düşünülerek yapıldığını ve doğru bildiğim yolda eksikliklerimi tamamlayarak devam etmem gerektiğini gösterdi.

Bugün, yapılan çalışmanın meyvelerinin toplandığı küçük bir ödül töreni gerçekleştirildi. Geçtiğimiz hafta okulda duyurusu yapıldığı için bilgim vardı ve bir saatlik izin alıp fakülteye gittim. Adecco tarafından aranmadığım için dereceye giremediğimi biliyordum ama kim, hangi sebeple dereceye girmiş görmek istedim ve işletme bölümü akademisyenlerinin tam kadro katılımıyla gerçekleştirilen törenin ardından işe döndüm.

Bu çalışmanın sonucu iki açıdan değerlendirilebilir. Öğrenci açısından ciddi bir mülakat tecrübesi ki yeni mezun olacaklar için en önemli sorunlardan biridir. Birçok iş başvurusu yapılır ve her biri için bir ya da iki mülakat yapılır. Ne kadar çok mülakata katılırsa o kadar çok tecrübe kazanır, diğer görüşmelerinde o kadar çok rahat olur. Adecco açısından ise yeni mezun olacak pırıl pırıl gençlere daha rahat ulaşması, asıl işi olan insan kaynağını zenginleştirmesi konusunda faydalı olacaktır.

Eksik gördüğüm bazı noktalardan da söz etmek istiyorum. Öncelikle iş ilanı herkesin ilgisini çekmeyecek bir konu olabiliyor. Örneğin bu yıl yayınlanan İnsan Kaynakları Uzmanı benim ilgimi çekmeyen bir konuydu ki görüşme esnasında neden insan kaynakları diye bir soru geldiğinde vereceğiniz cevap alakasız olabiliyor. Diğer bir nokta yapılan çalışmanın geri dönüş aşaması. Adecco olarak işverenin görüşme sonrası adayı bilgilendirmesinin öneminden bahsetmelerine rağmen on beş kişinin katıldığı bir çalışmada geri dönüşleri tamamen bir facia oldu. Aralık ayı içinde yapılan çalışmanın sonuçları hakkında hiçbir bilgi vermeden Mart ayında (iki buçuk ay sonra) ödül töreni yapıldı. Törenden önce sonuçlar hakkında bilgi verilse staj yaptığım firmadan izin almak için ezilip büzülmeme gerek olmayacaktı. Zira sadece sonucu ve sebepleri öğrenmek için fakülteye gidip, kokteyle katılmadan geri döndüm. Üçüncü nokta ise yapılan değerlendirmenin objektifliğinin açık olmayışı konusu ki bunu hiç düşünmemiştim. Simülasyon çalışması kapsamında yapılan görüşmelerde tek bir uzmanı görevlendirmiş olsalar daha objektif olurdu. Törende birinci ve üçüncü olan arkadaşların görüşmesini aynı kişinin yapması ve törende sebep olarak çok rahat, kendilerinden emin, vs. gibi şeyler söylemesi beni biraz düşündürdü. Acaba Hande Hanım ile diğer uzman bayanlar arasında değerlendirme kriterleri açısından bir fark var mı sorusunu gündeme getirmeme sebep oldu. Acaba benimle de Füsun Hanım ya da bir başkası görüşseydi benim için de böyle düşünür müydü?

Her ne kadar bazı aksaklıklar da olsa son derece değerli gördüğüm bir çalışma. Bu sebeple Adecco İzmir Şubesi ve Ege İ.İ.B.F İşletme Bölümü adına değerli hocalarıma teşekkür ediyorum.

Adecco İzmir & Ege İİBF Mülakat Simülasyonu Çalışması” te bir düşünce

Bir Cevap Yazın